“Senin ailen bir yalan yavrum!”

Karikatürist Bahadır Baruter, Senin Ailen Bir Yalan Yavrum başlıklı sergisinde dijital resim ve videoları ile bambaşka bir yönünü ortaya çıkarıyor.

Mizahi bakış açısı ve ironik yaklaşımını resimlerinde de sürdüren Bahadır Baruter, toplumun en gizli tabularından biri olan aile kavramını gösterilmeyen gerçekleri ile ele alarak seyirciyi kendiyle yüzleştiriyor.

Baruter’e göre yalnızlığın kendine bahane edindiği en makbul kılıf ailedir. Aile, bireylerin ancak bir arada varolabileceği inancıyla inşa edilmiş, yanıltıcı bir mutluluk kaynağıdır.

Etrafın algısına yansıtılan olumlu imajların aksine mecburi ilişkiler, zoraki gülümsemelerle insanı esir edebilir. Organik bağlar tutundukça kopar, birlik uğruna bireyi yok eder. Baruter, karşı duruş sergilediği aile kavramını farklı üslupları birleştirerek resmediyor.

Aslında her resim kara mizahla harmanlanmış gündelik bir sahnedir. Beklenilenin aksine mutlu aile sofraları, kucaklanan çocuklar yoktur bu sergide. “Senin ailen bir yalan” derken de Baruter, aslında kendi yalanımızı ortaya çıkarmayı hedefler, aile tablolarını sahtelikten arındırarak yeniden yaratır; izleyiciyi bir kez de duruma dışarıdan değil içeriden bakmaya çağırır. Sıcak, sevecen ve güvenli görünen anların gerçekliğini sorgular, doğal olanı arar. Amacı kendi doğrusunu kabul ettirmek değil, kabul görenin sorunlarını su yüzüne çıkarmaktır. (İmaj: Akşam Baban Gelince, dijital mono baskı, 2012)

Karikatürist Bahadır Baruter’in, x-ist’teki “Senin Ailen Bir Yalan Yavrum” başlıklı sergisi 13 Eylül-13 Ekim tarihleri arasında görülebilir.

(via ntvmsnbc)

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com