Kitabın sanat, sanatın kitap olduğu fuar MoMa’da

Printed Matter, Inc. 28-30 Eylül tarihlerinde 7. The NY Art Book Fair/Sanat Kitabı Fuarı’nı gerçekleştiriyor. Geçen sene Türkiye’den BAS’ın da katıldığı, fuar görülmeye değer.

Sanatçı kitapları kıymetlidir. Kimileri “coffee table” kitaplar demeyi sever. Basımı ve “tuşesi” farklıdır bu kitapların; bakmaya doyamaz insan, dokunmaya da. Bu kitaplar kağıt israfını değil, kağıdın değer bulduğunu gösterir. The NY Art Book Fair gibi kitap fuarları bu yüzden kitap fuarlarının belki de en gösterişsizi, bir o kadar da en gösterişlisidir.

Türkiye’den bu fuara geçen sene katılan BAS da memleketimizde bu işi yapan en rafine yayın şirketi belki de. Banu Cennetoğlu tarafından 2006’da başlatılan, sanatçı kitabı ve basılı malzeme üzerine çalışan bu oluşumun ürettiği ve üreteceği işlere Cut Magazine olarak heyecan duyuyoruz.

MoMa’da yer alan ve 270’in üzerinde uluslararası basın, fanzinci, kitap satıcısı, antikacı, sanatçı ve 25 farklı ülkeden bağımsız yayın şirketinin katılacağı fuarda işte öne çıkanlar:

* Sevdiğimiz yayın şirketi Van Zoetendaal bu yıl ilk defa New York Artbook Fair/MoMa PS 1’da temsil ediliyor. Basılan son yayını Paul Kooiker / Heaven and Esther Kroon’ gibi, Koos Breukel / Being Dutch and Harold Strak / Arthropoda da fuarda yer alıyor. Bizim için heyecan verici olan, dostumuz ve 2de1 dergisine de katkıları bulunan fotoğrafçı Diana Scherer‘in fuarda yer alması. Scherer o hafta pazar günü Nurture Studies kitabını imzalıyor.

* NY Art Book Fair bu yıl sanatçı kitapları alanını zenginleştiren isimlerden üçünü, üç ayrı sergiyle onurlandırıyor:

Gagosian Gallery’nin sunduğu Mike Kelley’i (1954–2012) anma sergisi.

In Memoriam: The Book Catalogs of Steven Leiber (1957–2012)

In Memoriam: the Publications of John McWhinnie (1968–2012)

* Enigmatik ve ender bulunan kitapların özel kitapçısı Fulton Ryder‘ın “vintage” Lolita’sı da fuarda!

(Foto: Paul Kooiker/2004/Polaroid)

 


 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com