Şehrin caz haline doyacağız..

Şehrin caz hali, İstanbul takvime inat etse de şehrin sonbahar hali aynı zamanda. Ve şehrin dört bir yanına sinecek enfes bir programla bu mevsim daha da büyülü bir hal alacak. Bugün 22. Akbank Caz Festivali başladı. 21 Ekim’e kadar müziğe doyacağız.

Program ve mekanlarla ilgili ve daha fazla bilgi için mutlaka www.akbanksanat.com sitesini ziyaret etmelisiniz. Kafanızda hiçbir soru işareti kalmayacak derli toplu bir web sitesi bulacaksınız karşınızda. Kim, nerede, ne zaman, nasıl; en ince ayrıntısına kadar yazılıp çizilmiş.

Minik bir seçki hazırladık siz okuyucularımıza:

Eleni Karaindrou (Hommage Theo Angelopoulos)

Ender Sakpınar yönetiminde 31 kişilik görkemli bir orkestra eşliğinde sahne alacak olan Eleni Karaindrou, 24 Ocak 2012 günü bir motorsiklet kazası sonucunda hayatını kaybeden ünlü yönetmen Angelopoulos’un anısına, ismi besteciyle özdeşlemiş “Ulis’in Bakışı”, “Ağlayan Çayır”, “Leyleğin Geciken Adımı”, “Sonsuzluk ve Bir Gün”, “Puslu Manzaralar”, “Kitera’ya Yolculuk” gibi film müziklerinin hepsi ve daha nicelerini içeren bir konser ile festivalin tarihindeki unutulmaz konserlerden birine imza atacak. (Foto)

İSTANBUL LÜTFİ KIRDAR ULUSLARARASI KONGRE VE SERGİ SARAYI //06 Ekim/20:30

httpv://youtu.be/prNCCDgT4LQ

Ketil Bjørnstad

Klasik piyano eğitimi görmüş Norveçli müzisyen Ketil Bj¸rnstad , 1966-1968 yıllarında “Genç Piyano Ustası” ünvanını kazandı ve Avrupa yöneldi. İlk albümünü konser piyanisti olarak çıkardı ve ardından caz ve rock’a yöneldi. 50’den fazla albüm kaydeden Bjornstad’ın müzikleri Ken Loach, Jean-Luc Godard gibi pek çok yönetmenin filmlerinde yer aldı. Müzisyenliği dışında yazarlığıyla da öne çıkan sanatçı şimdiye kadar şiir, roman ve biyografi türünde 30’a yakın, çoğu başka dillere çevrilmiş kitap yayınladı.

Cadde Bostan Kültür Merkezi//11 Ekim Perşembe//20:30

httpv://youtu.be/sUs0VvyTHS0

Nik Bärtsch’s Ronin

İsveçli piyanist ve besteci Nik Bärtsch kendi solo kariyerinin yanı sıra akustik grubu olan Mobile ve bu festivalde izleyeceğimiz zen-funk grubu Ronin ile çalışmalarını sürdürüyor.2001’de kurulan zen-funk beşlisi Ronin funk, caz, klasik müzik ve Japon geleneksel müziği gibi apayrı müzikal dünyalardan unsurları post-modern bir tarzda birleştiriyor. İfadeler ve motifleri çok az kullanan Ronin; birbirleriyle ilişkili unsurlar olan ses, performans ve kompozisyonu yeni bir sistem içerisinde bir araya getiriyor.

BABYLON//04 Ekim Perşembe//21.30

httpv://youtu.be/_ET-7ddAlkw

The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble

Başta Jason Köhnen ve Gideon Kiers’in, Nosferatu, Metropolis gibi eski sessiz filmlere yeni müzikler besteleme projeleri şeklinde oluşan grup, 2004’te yeni üyelerin de katılmasının ardından ilk albümlerini 2006’da çıkardı. Zamanla eklenen farklı  ülkelerden elemanlarla şimdiki haline dönüşen Hollanda kökenli grubun benzeri olmayan müzikleri caz, post-rock, elektronika gibi türlerden tınılar taşıyor. Canlı şovlarında dijital ve analoğu mümkün olduğunca aynı çatı altında birleştiren TKDE, enstrümanlar ile yazılımları harmanlayarak görsellerle destekledikleri, hem organik hem de elektronik bir performans sergiliyor.

BABYLON//10 Ekim Çarşamba//21.30

httpv://youtu.be/vdI7F-VtPKk

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com