“Cenetten Gelen Sesler”* ışık ve formla buluşuyor..

Ankara Devlet Çoksesli Korosu, Ses & Işık temalı bir etkinlikle bir ilke imza atıyor. Alp Çoksoyluer ve NOHlab’in ışık ve ses tasarımlarıyla izleyiciler zaman ve mekan duygusundan uzaklaşıp bambaşka bir gerçekliğin içinde bulucaklar kendilerini.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak 24 yıldır çalışmalarını sürdüren Ankara Devlet Çoksesli Korosu, her sanat sezonunda ülkemiz ve dünya koro edebiyatının çeşitli örneklerini izleyici ile buluşturuyor. Hazırlık aşaması bir yıldan fazla sürmüş olan Ses & Işık temasını içeren etkinlik hem koro performansı hem de Türkiye’de ulaşılacak izleyici topluluğu adına bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Sanat yönetmenliği ve koro şefliğini Cemi’i Can Deliorman’ın üstlendiği “Ses & Işık” projesinde yer alacak eserlerin tınısal bağlantıları Alp Çoksoyluer tarafından oluşturulan özel ses tasarımları ile sağlanıyor. İçerikteki müzikal stil ve ses atmosferi birbirini tamamlayan bir bütüne dönüşüyor. İzleyiciye sesin mekana, mekanın forma, formun ise canlı bir yapıya dönüştüğü, çokkatmanlı, sesi çıkan, hareket eden ve nefes alan bir performans sunuluyor.

Alper Derinboğaz tarafından tasarlanan form, mimaride en basit hacim oluşturma arketiplerinden olan piramitten türetilmiş. Mimari form, performans başladığında üzerine yansıtılan görsellerle canlı bir objeye dönüşüyor.

Yansıtılan görsellerin çıkış noktasını koronun seslendireceği eserler oluşturuyor. Video mapping tekniği sayesinde statik form hareket nosyonu kazanarak, seslendirilen eserler, dijital olarak işlenerek yeniden yorumlanıyor. NOHlab’in (Candaş Şişman – Deniz Kader) performansı yalnız sesin görselleştirmesini kurgulamıyor, aynı zamanda izleyicinin zaman ve mekan algısının farklı boyutlarını keşfetmesine ve gerçeklik algısının kırılmasına olanak tanıyor.

*“Cennetten Gelen Sesler”Devlet Çoksesli Korosunun uluslararası sahnelerde yeraldığı konserler sonrası; dinleyicilerin,müzik otoritelerinin ve basının yaptığı onlarca değerlendirmeden sadece bir tanesi.

23 yaşındaki bu köklü ve dinamik kurum, Türkiye’nin 40 farklı şehrinde 600 den fazla etkinlik, 900 eserlik dev bir repertuar, 8.000 den fazla öğrenciye ulaşan eğitim konserleri, yurt dışı turneleri, CD/DVD kayıtlarıyla sevenlerine ulaşıyor. (alttaki imajlar: provalardan bir kare ve flyer)

Premiere Gösterimi

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Salonu – ANKARA

10 Ekim 2012 / 20:00

İstanbul Gösterimi

Hisar Okulları Kültür Merkezi

17 Ekim 2012 / 20:00

http://www.cokseslikoro.com/
http://www.nohlab.com/
http://www.alperderinbogaz.info/
http://www.alpcoksoyluer.com/
http://www.hisarkulturmerkezi.com/

[nggallery id=79]

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com