2. El Film Festivali’nde Film İzleyicinin, Gişe Yönetmenin!

20- 24 Şubat 2013 tarihleri arasında yedincisi düzenlenecek olan ANKAmall 2. El Film Festivali bu kez ritim konsepti ile sinemaseverlerle buluşuyor. Festivale film başvuruları ise 22 Ocak 2013 tarihinde son buluyor.

Yedi Notanın İkincisi!
2013 yılı için belirlenen ritim konsepti doğrultusunda; film başlıklarını yedi nota üzerinden kategorilendiren festivalde; ilk nota DO- Denedin Olmadıysa sloganı ile açıklanmıştı.  İkinci nota ise RE- Reddettiler Elendiysen başlığı ile festival izleyicisi ile buluşacak. 2007 yılından beri elenen/ ellenen filmleri seyirci ile buluşturan festival yedinci yılında yedi nota başlığı ile bu filmlerin gösterimini sağlamaya devam ediyor.

Film İzleyicinin, Gişe Yönetmenin!
2007 yılında kurulan ANKAmall 2.El Film Festivali, 6 yıldır dünyanın en orijinal film festivali olarak Türkiye’de, Ankara il sınırları içerisinde düzenleniyor. Festivalin temel amacı, daha önce ön elemede elenmiş kısa ve uzun filmleri hiçbir ön şart aramaksızın seyirci ile buluşturmak. Festival yönetimi,  öncelikle Türkiye’deki film festivallerinin kalitesinin artmasını ve film yönetmenlerinin emeklerinin karşılığını almasını istiyor. Bu yüzden festival 2013 yılında da festivale gönderilen her kısa film için telif hakkı ödemeye hazırlanıyor! İlk olarak 2011 yılında uygulamaya koyduğu ‘kısa filmlere telif hakkı’ fikri ile bu yıl hem kısa hem de uzun metraj film yönetmenlerine filmin gösterimden sağlanan gelirin tamamını ödeyecek. Sistem bir seanstan elde edilen gelirin, o seansta yer alan filmlerinin sayısına bölünmesi yoluyla uygulanacak. Seansa ait toplam gişe gelirinin tamamı, hiçbir kesinti olmadan festival bitiminden en geç iki ay içerisinde, online bankacılık yolu ile filmin yönetmenin hesabına aktarılacak.

Facebook

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com