Füsun Onur “Tekir’e Ağıt” ile Pilevneli Project’de

Pilevneli Project yeni projesinde Türkiye’de heykel ve yerleştirme disiplininin öncülerinden olan Füsun Onur’a yer veriyor.

Sanatçı, dünyanın en önemli çağdaş sanat etkinlikleri arasında gösterilen ve Almanya’nın Kassel şehrinde bu yıl 13.sü düzenlenen Documenta Kassel’e katılmasının ardından “Tekir’e Ağıt” ismini verdiği projesiyle Pilevneli Project’te.

Füsun Onur’un, “Tekir’e Ağıt” projesindeki yerleştirmeleri sanatçının eser, mekân ve izleyici arasında oluşturageldiği ilişkiyi eşya ve anı ekseninde kurgulamış.

Kaybettiği kedisi Tekir, Onur’un belleğinde bıraktığı izlerle, sanatçının eşyayı bağlamından koparan ve bu şekilde ona yüklediğimiz anlamları sorgulayan tavrıyla proje mekânına yansıyor.

Günlük hayatta kullanılan eşya, kumaş ve diğer nesnelerin geçirgenliğini, heykelin anıtsallığı, katılığı ve durağanlığıyla değiştiren Onur, “Tekir’e Ağıt”ta Tekir’in siluetini çeşitli şekillerde el işi kumaşlar üzerinden yansıtıyor. Sanatçı aynı zamanda eşya üzerinden kaybetme, yas, bellek, anı gibi kavramları da eserlerine dâhil ediyor.

“Tekir’e Ağıt” 17 Ekim-10 Kasım tarihleri arasında Pilevneli Project’te görülebilir.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com