Koleksiyonculuğu anlatmak için İstanbul’a geliyorlar

New York’ta yaşayan Martin ve Rebecca Eisenberg koleksiyonculuk pratikleri hakkında konuşmak için İstanbul’a geliyor. Collectorspace’in organize ettiği söyleşi, sanatçı Can Altay moderatörlüğünde gerçekleşiyor.

New York’taki birçok sanat kurumun destekçisi olan Martin ve Rebecca Eisenberg, yaklaşık 25 senedir resim ve heykel ağırlıklı güncel sanat koleksiyonculuğu yapıyor. Eisenbergler kariyerlerinin başındaki sanatçılara verdikleri destek ile de tanınıyorlar.

Eisenberg Koleksiyonu’ndan bir seçki 2010 yılında Matthew Higgs küratörlüğünde CCS Bard Hessel Museum’da sergilendi. Sergiyle aynı ismi taşıyan At Home/Not at Home başlıklı bir kitap bu projeye eşlik etti. Collectorspace’te sergilenen, Ella Kruglyanskaya’nın Silahlı Saldırı (Sarı) (2012) isimli işi, Eisenbergler’in koleksiyonlarına ekledikleri en son işlerden biri. Koleksiyoncuların evinde yapılan video söyleşisi bu sergiye eşlik ediyor.

İstanbul’da yaşayan sanatçı Can Altay, kamusal alanın işlevleri, anlamı, düzeni ve yeniden yapılandırılması üzerine çalışıyor. Aynı zamanda İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Altay’ın kişisel sergileri arasında; Casco, Utrecht (2011), The Showroom, Londra (2010), Kunstlerhaus Bethanien, Berlin (2008) ve Sala Rekalde, Bilbao (2006) yer almaktadır. İstanbul, Havana, Busan, Gwangju ve Taipei bienallerine katılan Altay’ın işleri, Walker Art Center (ABD), Van Abbemuseum (Hollanda), ZHM (Almanya), P.S.1 MoMA (ABD) ve Platform Garanti (Türkiye) gibi müze ve kurumlarda sergilendi. Altay bu sene Londra 2012 Festivali ve Frieze Vakfı tarafından sipariş verilen, kamusal alanda bir çalışma gerçekleştirdi.

Collectorspace sanat koleksiyonculuğu hakkındaki eleştirel tartışmaları desteklemeyi ve sanat koleksiyoncularına kaynak sunmayı amaçlayan, kar amacı gütmeyen bir kuruluş. Kurumun düzenlediği sergiler, etkinlikler ve çıkardığı yayınlar farklı koleksiyonculuk pratiklerini ele alıyor.

Eisenberg Koleksiyonu Üzerine Söyleşi / Talk on the Eisenberg Collection
Söyleşi: Martin ve Rebecca Eisenberg ile Can Altay

Yer ve tarih:

16 Ekim 2012 Salı günü 19:00–20:30 Collectorspace’in alt katında

Konuşma dili İngilizce. Etkinlik ücretsiz.

Sergi hakkında detaylı bilgi için: www.collectorspace.org

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com