Bu plakçıda her an her şey olabilir!

kontra plak

Geçtiğimiz günlerde Salon IKSV’de konser veren Esmerine’nin “uğrayıp” konser verdiği, plak düşkünlerinin zevkle zaman geçirdiği, DJ’lerin gelip müzik çaldığı, müzikle alakalı türlü yeniliklere gebe bir “dükkan”dan bahsediyoruz. Pozitif‘ten ayrıldıktan sonra Kontra Plak isimli plak dükanını açan, son olarak da Karga Mecmua’daki “Kontrast” köşesinde her ay minik albüm tanıtımları yapan, müzik aşığı, girişimci, DJ ve radyocu (Fasitdaire) Okan Aydın ile konuştuk.

Bundan beş sene önce böyle bir şeye adım atsaydınız belki tam bir Don Kişot’luk olurdu ama şu anda “vinyl”e, analog olana ciddi bir dönüş var dünyada da, bizde de. Siz ne düşünüyorsunuz?

Aslına bakarsanız plağa olan ilgi asla belli bir çizginin altına düşmedi. Sadece zaman içinde çıkan başkaca formlar bir şekilde plağı arka sıralara itiverdi. Öte yandan belirttiğiniz gibi özellikle son 5-6 yıllık periyotta global olarak, örneğin CD satışları ciddi bir daralma yaşarken, plak satışları azar azar olsa da sürekli bir yükselme yaşadı. Buna rağmen İstanbul gibi bir metropoldeki bağımsız plak dükkanlarının sayısının hala iki elin parmakları kadar olması Don Kişot’luk konusunda pek de değişen bir şey olmadığını gösteriyor.

Bizi KONTRA PLAK projesine yaklaştıransa kabaca bahsettiğimiz bu hafif algı kıpırdanmasından ziyade, bu çerçevede bugüne kadar müziksevere sunulan menü içeriğinde eksiklikler, tatsızlıklar ve zayıflıklar olduğuna inanmamızdı.

Plak koleksiyonerliği eski bir uğraş, eskiyi ve bugünü kıyaslarsanız ne gibi bir değişim gösterdi sizce?

En genel anlamda havuzu oluşturan yeni çalışmaların takibi bir hayli zorlaştı. Ya da şöye diyelim; yığın içinden nitelikli işleri seçip kenara koyabilmek bir hayli güçleşti. O yüzden klasik göstergelerin dışında pek çok farklı parametreyi takip etme ihtiyacı var.

Koleksiyonerlik açısından bakıldığında işin özünün, ruhunun değiştiğini pek söyleyemeyeceğim ama piyasa evrildikçe, eskiden sadece normal basımı yapılan bir plağın yerini şimdi neredeyse ilk andan itibaren üç farklı versiyonu basılan plaklar aldı.

Öte yandan internetin sağladığı pek çok ek bilgiyle zamanında çok zor ulaşılan şeylere bir nebze daha rahat ulaşmak, en azından hakkında bilgi toplamak da olası.

Kontraplak’ta yeni ve eski plak dengesi nasıl? En çok ne tür plaklara ilgi var?

Yüzde 80’e yüzde 20 gibi bir oran var sanırım ikinci el ( eski ) plaklar lehine. Ancak zaman içinde bu oranın biraz daha dengeye gelmesini bekliyorum, daha doğrusu hedefliyorum. Zira yukarıda dem vurduğum eksikliklerden birinin de müziksevere sunulan güncel/yeni albümler listesinin oldukça kısır olması.

Ziyadesiyle yurtiçindeki dağıtımcıların avucuna bakılan bir ortamda KONTRA PLAK olarak nitelikli olduğuna inandığımız her çalışmanın peşinden koşup, az adetlerde olsa da arşivimize eklemek, tanıtmak ve paylaşmak arzusundayız. Geride kalan kısa zamanda gördüğümüz artık klasikleşmiş isimlerin her daim yoğun ilgi gördüğü; örneğin Pink Floyd, The Beatles,  David Bowie, The Smiths gibi.

Ek bir not olarak temiz bir orijinal kopyanın her daim yeni baskı plaklardan daha fazla ilgi gördüğünü de belirtebilirim.

Müşterileriniz kimler, öğrenebilir miyiz?

Her ne kadar dört aylık bir süreci geride bırakmış olsak da keskin hatlı bir müşteri profili çıkarmak güç. Ama en özelinde müzikle ortalamanın birkaç adım ilerisinde ilgilenen gerçek müzikseverlerin ağırlıkta olduğunu rahatlıkla belirtebilirim. Pek çoğuyla KONTRA PLAK çatısı altında tanışıp muhabbetimizi ilerlettiğimiz, birlikte yeni keşifleri paylaşıp sohbet ağırlıklı dakikalar harcadığımız kişiler.

Başka bir formülle hayatında müziğe her daim alışılmışın daha ötesine yer ayırmış kişiler diyebilirim.

Plak kapağı tasarımı açısından değerlendirecek olursanız, arşivinizde bulanan 5 en özel plağı bizim için seçebilir misiniz?

Her daim plağın herkesçe malum üstün ses kalitesi vesaire gibi artılarının yanı sıra, en altı çizilesi özelliğinin “estetik” bir obje olması olduğunu düşünen biri olarak benim için oldukça zor bir soru bu.

Tek tek albüm saymadan önce en azından tüm Marillion, The The ve KMFDM albüm kapaklarının her daim delisi olduğumu ve onları farklı bir klasmanda gördüğümü belirtmeliyim. Bunun dışında kendileri de benim için özel olan isimlerden şöyle bir seçki yapabilirim (aşağıdaki fotoğraflar) :

Bauhaus – Burning From The Inside

Joy Division – Closer

Nirvana – Bleach

The Birthday Party – Junkyard

Judas Priest – Sad Wings Of Destiny

Biraz Salon IKSV ile birlikte başlattığınız (Salon ile sınırlı değilse, beni düzeltin lütfen) mini konser ve hayran buluşması diye nitelendirilecek girişiminizden bahsedebilir misiniz?

KONTRA PLAK olarak bu şehirde müzikle ilgili olan her olumlu çabanın ya içinde yer almak ya da destekçisi olmak gibi bir derdimiz var açıkçası. Ticari kaygılardan bağımsız bir şekilde, katkıda bulunabileceğimiz her projeye, fikre omuz vermek istiyoruz. Bu bağlamda organizatörler, mekanlar, plak şirketleri, dağıtımcılar, müzik yazarları, müzisyenler vb. sektörde rolü olan herkese kapımız açık.

Bugün için ciddi anlamda eksikliği hissedilen problemlerden birinin de bir şekilde Türkiye’ye yolu düşen müzisyenlerin burada belirli bir takipçi kitleleri olmasına rağmen herhangi bir albümüne ulaşma şansının çok düşük olması. KONTRA PLAK olarak bunu elimizden geldiğince kırmak, yolu buraya düşen isimlerin albümlerini bir şekilde müzikseverlere sunmak gibi bir amacımız var. Bunun içine bahsettiğiniz Esmerine grubunun Salon’daki konserleri öncesi KONTRA PLAK’a gelerek verdikleri mini akustik performans (aşağıdaki video) gibi etkinlikler de dahil.

Amaç üreten ve dinleyen arasında daha sıkı bir bağ oluşmasına katkı verebilmek. KONTRA PLAK’ı bu anlamda bir merkez üssü haline getirmek düşüncesindeyiz. Akademik kitap da olsun, mini konser de, DJ performansı da, minik bir parti de…

Bu buluşmaları bir film serisine veya kitaplı bir seriye dönüştürme fikri var mı? Kalıcı olursa ve daha fazla insana ulaşırsa iyi olur sanki. Belki bir web sitesi üzerinden de olabilir, ne dersiniz?

Şimdilik youtube üzerinde bir kanal açtık ve bu tip özel çekimleri oraya taşıyacağız. Ama eminim ki ilerleyen zamanlarda başkaca fikirler, projeler olacaktır.

Youtube Facebook Twitter

———————————————————————-

We are talking about a “store” where Esmerine recently “stopped by” to perform, where record enthusiasts spend pleasurable time, where DJs come to make music, and a store that is open to all kinds of music-related activities. He opened the record store Kontra Plak after leaving Pozitif. Every month, he writes brief album introductions in his column “Contrast” in Karga. We talked to music lover, entrepreneur, and radio broadcaster (Fasitdaire) Okan Aydın.

If you opened this store five years ago, you would have seen as Don Quixote; however, today “vinyl”, analog is coming back all over the world. What do you think?

In fact, the interest in record never fell below a certain line. Simply, during a certain time, other forms kept it in the back seat. On the other hand, as you mentioned, especially in the last 5-6 years, CD sales drastically decreased in global terms and record sales showed a steady increase even it was in dribs and drabs. However, having only a handful of independent record stores in a metropolis like İstanbul shows that Don Quixote metaphor is still valid.

What drew us to KONTRA PLAK project was not this recent change in climate; it was rather our belief that the menu offered to the music lovers was deficient, dull, and weak.

Record collecting is an old hobby. When you compare past and present, what changed in your opinion?

In most general sense, it got harder to follow new works. In another words: It became considerably difficult to pick and choose quality works among many. This is why; there is a need for following many different parameters apart from classic indicators.

In terms of a collector, I cannot say the essence and spirit of the work changed; however, as the market has evolved, instead of publishing only a normal edition of the record now three different editions are being published from the very first moment.

On the other hand, because of Internet, it is easier to find and collect additional information today, which was difficult in the past.

How is the new and old record balance in Kontra Plak? What kind of records gets the most interest?

I think there is a rate of 20% to 80% in favor of second hand records. However, I expect, actually I think, it will be a balance as time goes by. One of the shortcomings that I mentioned above is bareness of the current/recent album lists.

Largely, in an atmosphere controlled by domestic distributors, we, at KONTRA PLAK would like to go after works we think it is good, to add them to our archive, introduce and share them even in small quantities. What we also observe is classic names always get intense interests such as Pink Floyd, The Beatles, Davit Bowie, The Smiths, and etc.

As a side note, a clean original copy always gets more interest than new printed copies.

Who are your customers?

Although four months passed by, it is hard to draw a net client profile. But, I can easily say that there are a good number of music lovers who are above of the average in terms of dealing with music. They are people we meet at KONTRA PLAK, engage in friendly conversations, and share new discoveries.

In other words, let’s say people who devoted to music beyond average.

In terms of design of record cover, can you choose the most special five records from your collection?

It is a very hard to answer as someone who thinks a record an “aesthetic” object next to having a superior sound quality.

Before counting one by one, I, at least want to say that I am crazy about all Marillion, The The, and KMFDM record covers and I think of them under a different classification. Other than that, I can create a selection from names special to me (Photos below)

Bauhaus – Burning From The Inside

Joy Division – Closer

Nirvana – Bleach

The Birthday Party – Junkyard

Judas Priest – Sad Wings Of Destiny

Can you talk about new activities such as mini concert and meeting with fans, you launched in cooperation with Salon IKSV. If those activities are not limited to Salon please correct me.

We, at KONTRA PLAK feel responsible about supporting or taking part on every positive effort regarding music. Regardless of commercial concern, we want to contribute to each project or idea. In this context, our door is open to everyone in the sector; organizers, venues, record companies, distributors, composers, musicians, and so on.

Today, one of the problems is finding the albums of musicians who somewhat visit Turkey and have followers is pretty hard. At KONTRA PLAK, we want to change this as much as we can and provide the albums of these musicians. This includes activities like mini-acoustic performance (video below) of Esmerine in KONTRA PLAK prior to their concert in Salon.

The goal is to establish a tight bond between the artist and listeners, to make KONTRA PLAK the epicenter. Whether in an academic book, at a mini concert, at a small party or during a DJ performance…

Are you planning to collect these meeting under a film or a book? It might help it to become permanent and to reach broader audience. Maybe thru a website, what do you think?

We opened a YouTube channel for now and we will show this kind of special activities there. And I am sure; it will be other ideas and projects in upcoming days.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com