Önce kirlettik, şimdi temizleyelim: Reklamda iyilik trendi

Danimarkalı medya ve reklam stratejisti ve Incognito isimli kreatif ajansın kurucusu Thomas Kolster’in, “Goodvertising – Creative Advertising That Cares” adını taşıyan kitabı, reklam endüstrisinin “iyi reklam”la dünyayı nasıl daha yaşanır ve şeffaf bir yer yapabileceğini anlatıyor.

Reklam iyilik için kullanılabilir mi? Reklam toplum üzerinde olumlu ve dönüştürücü etkide olabilir mi? Reklam bir marka ile ilgili sadece gerçekleri söyleyebilir mi? Bütün bu sorulara gülümseyerek ya da kahkahalarla ‘evet’ diyen, ‘zaten öyle değil mi’ diye düşünen vardır muhakkak. Ama işler tam da öyle yürümüyor ve de sektörde bulunan herkes de bunu biliyor.

Bugünün tüketicisi tarafından bakıldığında durumlar nasıl peki? Tüketici, daha fazla bilgi sahibi, daha donanımlı ve etik değerleri artık yüksek biri mi acaba? Kolster, ‘evet’ diyor ve ajansların bu anlamda sorumluluklarının arttığını ve bir markanın sadece “iyi” diye pazarlanamayacağını söylüyor. ‘Hepsi bu mu; biz bilmiyor muyuz; burası Türkiye’ diyenler çıkabilir; asıl onlara bu kitap “Goodvertising” konusunda ışık tutabilir.

Goodvertising, “iyi ve sorumluluk sahibi reklam” konusunda, dünyanın hemen her yerinden, 10 farklı kategoride 120 farklı kampanya örneği sunuyor.

Kitapta, öncü ajansların tüm mecraları kullanarak, sivil toplum ve yardım kuruluşlarını da yanlarına alarak hazırladıkları akılda kalıcı ve çarpıcı kampanyalarına yer verilmiş.

Thomas Kolster ‘i Twitter’den takip için tıklayın! Daha fazla bilgi için tıklayın! Konuyla ilgili seminerler de veren Kolster’in booking adresi: booking@thomaskolster.com.

Facebook

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com