“Küfür etmemek için mizah yapıyoruz!”

behic ak

Aslında mimar olan Behiç Ak, kimilerine göre 1982’den beri Cumhuriyet Gazetesi’nde bant karikatür çizen Türkiye’nin önde gelen karikatüristlerinden. Bazıları Ak’ı çocuk kitabı yazar ve çizeri olarak hafızasına kaydetmiş. Oyun yazarlığı ve sanat yönetmenliğinin yanı sıra belgesel film alanında da çalışmaları olduğunu bilen de oldukça fazla. Resimli çocuk kitapları Japonya’da da yayımlanan, kedi düşkünü, Galata ve Ada’da ikamet eden, inatla değil sevgiyle yazıp çizen sanatçı hepsini yapıyor. Şimdi de 30 yıldır ürettiklerini bir arada sergiliyor. Behiç Ak, Cut Magazine’nin sorularını yanıtladı.

Serginin ismi oldukça uzun tutulmuş; “Yazmaya Çizmeye Devam! Çocuk Kitabı, Tiyatro, Öykü, Karikatür, Film – Behiç Ak Sergisi”. Bir retrospektif sergi mi söz konusu?

Sergi otuz yıldır farklı alanlarda yaptığım çalışmalardan örnekleri kapsıyor. Çocuk kitapları, değişik ülke ve şehirlerde sergilenmiş tiyatro oyunları, otuz yıldır kesintisiz her gün çizdiğim çeşitli konulardaki karikatürlerden seçmeler ve bir belgesel film…

Sergi fikri nasıl ortaya çıktı?

Otuz yıldır, hiç durmadan yazıp çiziyorum. Yazdıklarımı ve çizdiklerimi bir arada görmek istedim.

Sergide bizi neler bekliyor?

Bu biraz sürpriz… Benim için de öyle. Hiç bir arada görmediğim çalışmalarımı ben de ilk defa bir arada göreceğim. 80 karikatür, çocuk kitaplarından resim ve yazı örnekleri, değişik ülke ve şehirlerde oynamış tiyatro oyunlarımdan lobi fotoğrafları. Türk sinemasındaki sansür olgusunu anlatan bir belgesel (“Siyah Perde – Türk Sineması’nda Sansür’ün Tarihi”). Afişler vb.

Mizahın bile bittiği yer olduğunu düşündüğünüz oluyor mu?

Mizahın bittiği yerlerde asıl mizaha ihtiyaç var. Küfür etmemek için mizah yapıyoruz.

İstanbul ve son dönemlerde şehrin aldığı hal ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

İstanbul’un artık “Şehir” olarak adlandırılması çok güç. Siyasi iktidar için İstanbul, üzerine istediği binayı dikebileceği bir “arsa”… Şehirciler için ise şehirden çok bir bölge olma özelliğini taşıyor. Bir kümülasyon, bir yığılma alanı… Şehir sürekli, tecavüz edildikçe rant üreten bir fahişe gibi görülüyor ne yazık ki…

Sanatın çeşitli alanlarında faaliyet gösteren, üretken ve etkin bir insan olarak, şehrin bu yeni mimarisinde kendinizi yurtsuz hissettiğiniz oluyor mu?

Artık kimse kendini bir yerli gibi hissetmiyor; şehir bir rodeo atı gibi, sürekli sizi sırtınızdan atmak istiyor. Yeni ev alanlar bile iki yıl içinde yeni bir ev almak istiyor. Ev almak gömlek almak gibi bir şeye dönüştü. On yıldır giydiği gömleği aynı olan insanlar tanıdım ama on yıldır aynı evde oturmayı başaran insanlar pek az tanıdım. Ben Galata ve adada yaşamakta direniyorum.

“Yazmaya Çizmeye Devam”ın arkasında inadına devam, her şeye rağmen devam gibi bir alt metin var sanki. Ne dersiniz?

Evet öyle… İnsanların morali çok bozuk. Hiç bir şeyin anlamı olmadığına inanıyorlar. Ben moralimi bozmadım. Üretmeyi seviyorum. Bu sergi gezenlere enerji verecek; ona inanıyorum. İnatla değil, sevgiyle devam!

22 KASIM – 14 ARALIK 2012

Karşı Sanat//Gazeteci Erol Dernek Sk. No: 11 /4 Hanif Han/Beyoğlu

http://www.karsi.com/

————————————————————————————–

In fact, Behiç Ak is an architect, but he has been drawing newspaper cartoons in Cumhuriyet since 1982. Therefore, for some, he is one of the leading cartoonists in Turkey. Some other remembers Ak as a children books writer and illustrator. A good majority of people knows that he has also worked in theater, art direction, and documentary filmmaking. His children books published in Japan, he is a cat lover, a residence of Galata and Ada, loves drawing and writing, and he does all of the above. Now, he opened an exhibition that shows his work of 30 years. Behiç Ak answered Cut Magazine’s questions.

The name of the exhibition is fairly long: “Continue to write and draw! Children Books, Theater, Story Telling, Cartoon, Film – A Behiç Ak Exhibition”. Is this a retrospective exhibition?

The exhibition includes examples from what I have done in different disciplines in 30 years. Children books, plays that were staged in different countries and cities, a selection of cartoons that I drew every day for 30 years, and a documentary film…

How did the idea come into being?

I have been constantly writing and drawing for 30 years. I wanted to see all my drawings and writings together.

What should we expect of the exhibition?

It is kind of surprise…it is a surprise for me as well. I will see a combination of my different works together for the first time. Eighty cartoons, samples of illustrations and writings from children books, lobby photos of the plays that were staged in variety of countries and cities, a documentary that talks about the censorship in Turkish cinema (“Siyah Perde/Black Screen” – The History of Censorship in Turkey), posters, and etc.

Do you think that there is a point that humor does have an end?

Humor is needed where the humor has an end. We are creating humor to avoid swear words.

Can we learn your thoughts about İstanbul and what do you think about the state of the city in recent years?

It is difficult to call İstanbul a “City” anymore. For political power, İstanbul is land where political power can build anything it wants… For city planners, it is a region more than a city. An accumulation and congestion area…Unfortunately, the city is seen as a prostitute, it becomes more profitable as it gets raped…

As a human being who produces in different disciplines of art, do you feel homeless around the new architecture?

No one feels like a native of the city anymore; the city is like a rodeo horse, it keeps throwing you of its back. Even those who buy a new house want to buy a new house again within two years. Buying a home is like buying a shirt. I knew people who wear the same shirt for 10 years, but I knew very few people who managed to live in the same house for 10 years. I insist in living in Galata and Princess Islands.

Behind the “Continue to Write and Draw” it seems there is stubbornness. What do you think?

Yes, it is true… People are very depressed. They think nothing has meaning anymore. I did not kill my spirit. I like producing. This exhibition will give visitors energy; I believe in that. Continue with love!

22 NOVEMBER – 14 DECEMBER 2012

Karşı Sanat//Gazeteci Erol Dernek Sk. No: 11 /4 Hanif Han/Beyoğlu

http://www.karsi.com/

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com