Picasso’nun bıyıklı kadın portresinin arka yüzü Salt Beyoğlu’nda

İstiklal Caddesi’ndeki Salt Beyoğlu, Açık Sinema/Walk-in Cinema, isteyen herkesin gösterilen filmin her anında girebileceği bir açık sinema. Hakan Demirel tarafından tasarlanan Açık Sinema’da 21 Aralık’a kadar, Lene Berg imzalı video “Stalin by Picasso or Portrait of Woman with Moustache” izlenebilir. Gösterim, küratörlüğünü Zeynep Yasa Yaman’ın yaptığı, 30 Aralık’a kadar SALT Galata’da devam eden “İstanbul Eindhoven-SALTVanabbe: Modern Zamanlar” sergisi kapsamında gerçekleşiyor.

Pablo Picasso, arkadaşı Louis Aragon’un isteği üzerine Mart 1953’te Josef Stalin’in bir portresini çizer. Çizim, “Les Lettres Françaises” adlı haftalık Fransız komünist dergisinde, aynı tarihte yaşamını yitiren Sovyet liderini öven çeşitli metinler eşliğinde yayımlanır.

Lene Berg’in “Stalin by Picasso or Portrait of Woman with Moustache” (2008) adlı videosu, çok sade yöntemler ve çoğunlukla kolaj ve seslendirmeler aracılığıyla az çok hatırlanan bu çizimi ve yol açtıklarını anlatır.

Bir açıdan bakıldığında bu iş, 20. yüzyılın görünürde iki karşıt ikonunun, Picasso ve Stalin’in ortak olan ya da olmayan yönleri çerçevesinde gelişen bir hikâyedir. Başka bir açıdansa, sanat ve sanatsal özgürlük ya da özgür olmayış ile imgelerin, özellikle de tarihi isimlerin görüntülerinin okunma ve kullanılma yöntemlerini ele alır. Soğuk Savaş’ın ilk yıllarından kalma bu anekdotun belki de en ilginç yanı, böyle basit bir karakalem çizimin nasıl bu kadar çok duygu, tartışma ve gizeme yol açmış olduğudur.

GÖSTERİM PROGRAMI

18 Kasım 12.00-17.40

29 Kasım 12.00-22.00 – Uzun Perşembe

6 Aralık 12.00-19.45

15 Aralık 12.00-19.45

21 Aralık 12.00-19.45

Stalin by Picasso or Portrait of Woman with Moustache/Lene Berg 2008, 31’İngilizce; Türkçe altyazılı

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com