Londra’da hareket var, gittik, gördük!

shots Awards 2012 için gittiğimiz Londra’da, geçtiğimiz hafta izleme ve görme fırsatını bulduğumuz sergileri, etkinlikleri ve kültür sanat hareketlerini sizin için derledik.

* Tate Modern. Şu an Tate’de dikkat çekici iki sergi var. Biri 14 Kasım’da başlayan ve 1 Nisan 2013’e kadar devam edecek olan “A Bigger Splash: Painting after Performance” isimli sergi. 1930’lardan günümüze performans sanatı ile resim sanatı arasındaki ilişkiye dair. Diğeri ise William Klein + Daido Moriyama‘nın 10 Ekim 2012 – 20 Ocak 2013 tarihlerinde yer alan ve yine 1950’lerin New York ve Tokyo’sunu her iki sanatçının çarpıcı işleriyle günümüze kadar taşıyor. (Çıkışta gösterilen videoyu da izlemeyi unutmayın!)

Not: İki sergi arasında seçim yapmanız gerekirse, “A Bigger Splash: Painting after Performance” özellikle performans sanatıyla ilgili dönemlerinin en avangard işlerini (video ve yerleştirmeler) göstermesi açısından, dikkat çekici.

* Somerset House. 29 Kasım’da başlayacak ve Mart 2013’e kadar sürecek olan Valentino: Master of Couture sergisine hazırlanan mekanda mutlaka görülmesi gereken ve 27 Ocak’a kadar devam eden sergi Cartier-Bresson: A Question of Colour”. Dönemin şartlarıyla da ilgili olarak neredeyse sadece siyah-beyaz çeken fotoğrafçının, Britanya’da daha önce sergilenmemiş olan 10 renkli fotoğrafıyla beraber, 14 uluslararası fotoğraf sanatçısının 75 eşsiz eseri mutlaka görülmeli.

Not: Somerset House’da şimdilerde Noel havası esiyor. Yapının içinde yer alan oda oda pop-up dükkanlar (The Christmas Arcade) görülmeye değer. Dev yapının dev avlusunda kurulan buz pisti (Skate at Somersethouse) ise bizim bulunduğumuz saatte ziyaretçi akınına uğramış vaziyetteydi. Bir başka ipucu ise Somerset House’un içinde bulunan
Tom’s Deli. Brunch saatinde orada bulunup, organik yumurtayla hazırlanan Eggs Benedict ya da türevlerini yememek büyük günah olur.

* The National Gallery. Seduced by Art: Photography Past and Present” adını taşıyan, 20 Ocak 2013’e kadar devam eden sergi, resmin ustalarına farklı lenslerle bakıyor ve The National Gallery ilk kez bu ölçekte bir fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor. National Gallery koleksiyonunda bulunan resimlere kendi fotografik yaklaşımlarını sergileyen sanatçıların arasında Martin Parr, Craigie Horsfield, Sam Taylor-Wood, Richard Billingham, Julia Margaret Cameron ve Gustave Le Gray gibi isimler yer alıyor.

Not: Sergi afişlerinde de yer alan Richard Leoroyd imzalı “Man with Octopus Tatoo II” (2011) fotoğrafındaki erkeğin dövmesi Mo Coppoletta’nın işlerine benzetiliyor.

* Mo Coppoletta. Mo Coppoletta, dünyanın en saygın dövme sanatçılarından biri. 2003’te kurduğu “The Family Business Tattoo Shop” Londra’da Exmouth Market’te bulunuyor. Müşterileri arasında sayısız ünlünün olduğu ve başka önemli dövme sanatçısını da bünyesinde bulunduran Mo Coppoletta’nın dükkanı adeta bir sanat galerisi ya da sanatçı stüdyosuna benziyor.

Not: Dövme yaptırmak istemeyenler sınırlı sayıda üretilen baskı ve tişörtleri web sayfasından da satın alabilirler.

* Warp Films. Warp Films 10 yıl sonra The Showroom Cinema Sheffield’de, Kasım ayı boyunca, en çok sevilen sinema filmlerinden bir retrospektif sunuyor. Sheffield & Londra temelli Warp Films, İngiltere’nin en çok ilgi gören, BAFTA ve başka ödülleri bulunan, bağımsız film şirketlerinin başında geliyor. (Foto) (Facebook)

* Amanda Boyle. Bir film daha; bir kısa film. Vimeo Awards 2012’de moda filmi kategorisinde birinci olan İngiliz yönetmenin kısa filmi Skirt ile sadeliğe ve hikayeye saygıyla nokta koyalım.

[nggallery id=84]

[vimeo 32564476]

[vimeo 52941644]About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com