Leyla Gediz’den Kulüp Külah’ta özel bir sunum

Leyla Gediz, geçtiğimiz yıl Rampa’da açtığı solo sergisinden bir yıl sonra, son dönem içinde üzerinde çalıştığı yeni bir seriyi REVERB başlığı altında 7-16 Aralık tarihlerinde Karaköy’deki Kulüp Külah’ta izleyicilere sunuyor.

Son yıllarda çalışmalarının ağırlık noktalarını durağandan akışkana, tekilden çeşitlemeye kaydıran Gediz’in bu sunumu, aynı tema ve tavrın devamı niteliğinde; figüratif-soyut ayrımını tersyüz ediyor.

Reverb, Türkçeye çevrilmesi zor sözcüklerden birisi. Her ses, kaynağından koptuğu gibi havayı yarar ve önüne gelen ilk engele çarpar. Alan geniş olsa, belki bir yankı duyarız, ama alan dar ve kapalı olunca duyacağımız yoğunluk, saniyenin binde birinde cereyan eden bir dizi çınlama olacaktır. Kapalı alanda ses çınlar ve böylece biraz daha fazla içimize işler.

Reverb etkisi, ileriye doğru kabaran, çoğaltıcı bir hareket gibi algılanabilir, ama hep biraz da hüzünlüdür. Aslolanı geride bırakmakla ilintili içsel bir sancı taşır. Bu nedenlerle de ses kayıtlarına “ruh ve atmosfer kattığı için” müzisyenlerin vazgeçilmezidir.

Gediz, REVERB’ın çıkış noktasını şöyle anlatıyor: “Büyülü ‘reverb’ın resimdeki (olası) yansımasını bulmam bütünüyle tesadüfi oldu. Bundan bir yıl önce, kıştı. Arabadaydık. John Maus dinliyorduk ve yağmur yağıyordu. Sırılsıklam aşıktık. Ormandan geçerken fotograflar çektim. Hepsi bu. O yolculuğu elimde, avcumda tutmamın hiç bir yolu yoktu. Banyolanan görseller bile bunun ispatıydı. Herşey hareket halinde, herşey şimdiden dündeydi.”

Fotoğraf karesinin güç bela zaptettiği gerçekliği resmine taşırken Gediz, İstanbul’un yeşile en uzak noktalarından birinde içimize işlemenin yine ve yeni yollarını arıyor.

(İmaj: Leyla Gediz
Alfabe / Alphabet, 2012
75 x 45 cm
Tuval üzeri yağlıboya / Oil on canvas /Sanatçının ve Rampa’nın izniyle / Fotoğrafçı / Photographer: Nathalie Barki)

Kulüp Külah

Mumhane Caddesi

Murakıp Sokak No:12/a – Karaköy

Telefon: 0212 252 63 63

Saatler:

10 Aralık Pazartesi hariç hergün 11:00-18:00

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com