Alternatif müzik geçidi Salon IKSV’de

Yasemin Mori, Mabel Matiz, Ceyl’an Ertem, Melis Danişmend, Yora, Bilal Karaman ve Kırıka gibi alternatif müziğin başarılı temsilcileri, yeni albümlerinin tanıtım konserleriyle ilk kez IKSV Salon sahnesinde hayranlarıyla buluşuyor.

YASEMİN MORİ: 21 ARALIK’TA SALON’DA

Son dönemlerin en dikkat çeken kadın vokallerinden, “şehir ozanı” Yasemin Mori, 21 Aralık Cuma akşamı yeni albümü Deli Bando’dan şarkılarla bir kez daha Salon’da müzikseverlerle buluşacak. 2008 yılında çıkardığı, tüm söz ve bestelerin kendisine ait olduğu Hayvanlar adlı albümüyle hatrı sayılır bir hayran kitlesine ulaşan Yasemin Mori, yeni albümü Deli Bando‘dan eğlenceli şarkılarını ve özgün tınılarını canlı olarak ilk kez Salon takipçileriyle paylaşacak. Konserde, özgün vokalleriyle Mori’ye Ediz Hafızoğlu (davul), Baran Say (upright bas, geri vokal), Barlas Tan Özemek (gitar, geri vokal), Korhan Futacı (saksofon, geri vokal), Ertan Şahin (suzafon, tuba), Can Çankaya (tuşlular) ve Hakan Çimenot (trombon) eşlik edecek.  Konser biletleri ayakta 25 TL, öğrenci 15 TL.

MABEL MATİZ:  22 ARALIK’TA SALON’DA

Kendi adını taşıyan ilk albümünün tanıtım konserini yine Salon’da veren şarkı yazarı, besteci, müzisyen Mabel Matiz, yeni albümü Yaşım Çocuk‘tan sürpriz şarkılarıyla bir kez daha Salon’un konuğu oluyor. Akustik ve melodramatik yorumlarıyla Mabel Matiz, 22 Aralık Cumartesi akşamı yeni albümünden şarkıları ilk kez Salon konukları için seslendirecek. Üniversitede birkaç cover grubuyla çaldıktan sonra kendi şarkılarını yazmaya başlayan Mabel Matiz adını Kumral Ada Mavi Tuna adlı romandan alıyor. Matiz ismi ise müziğini en iyi tanımladığına inanarak adına eklediği ve “çok sarhoş, düşkün kimse” anlamlarına gelen Yunanca kökenli bir kelime. Geçtiğimiz yıl Salon’da uzun süre akıllardan çıkmayacak bir performans sergileyen Matiz, yeni albümünün ilk konserinin heyecanını yine Salon takipçileriyle paylaşacak. Konser biletleri ayakta 25 TL, öğrenci 15 TL.

CEYL’AN ERTEM: 10 OCAK’TA SALON’DA

Alternatif rock grubu Anima’nın vokalisti olarak tanınan, deneysel rock vokalisti Ceyl’an Ertem, ikinci solo albümü Ütopyalar Güzeldir’in tanıtım konseri için 10 Ocak Perşembe akşamı Salon‘da olacak. 2008’de “Octophone” projesiyle Berlin’de bir dizi konsere imza atan Ertem, 2010’da Holanda’nın tanınmış alternatif gruplarından Barana ile bir turneye çıktı. Eylül 2010’da ilk solo albümü Soluk‘u yayımlayarak kendine bir hayran kitlesi edinen Ceyl’an Ertem, etkileyici vokaliyle 10 Ocak akşamı son albümünden yepyeni şarkıları Salon takipçileri için seslendirecek.  Konser biletleri ayakta 25 TL, öğrenci 15 TL.

MELİS DANİŞMEND: 12 OCAK’TA SALON’DA

2010 yılında yayımladığı ilk solo albümü Daha Az Renk’le özel bir dinleyici kitlesi Melis Danişmend, iki yıl aradan sonra yayınlamaya hazırlandığı yeni albümü ile yine Salon sahnesinde olacak. Melis Danişmend, söz ve müzikleri kendisine ait ve bu kez davulun da yer aldığı yeni albümü Biraz Gülmek İstiyordum’dan parçaları 12 Ocak Cumartesi akşamı ilk kez Salon takipçileri için seslendirecek. Müzik hayatına lise yıllarında başlayan ve 2002’de üçnoktabir’e katılan Melis Danişmend, uzun yıllar grupla birlikte Mojo’da sahne alarak kendine hatırı sayılır bir hayran kitlesi edindi. Müzik kariyerine solo çalışmalarıyla devam eden Danişmend, 2010 yılında akustik gitar ve piyanonun ağırlıkta olduğu davulsuz ilk albümü Daha Az Renk’i yayımladı. İki yıl içinde pek çok festivalde ve mekânda konser veren müzisyen, yeni albümünde şarkılarını beraber sahne aldığı ekibiyle canlı olarak kaydetmeyi tercih etti. Konser biletleri ayakta 25 TL; öğrenci 15 TL.

YORA: 16 OCAK’TA SALON’DA

Geçtiğimiz aylarda ilk stüdyo albümü Gün Sözlerini yayınlayan YORA, albümden sonraki ilk İstanbul konserini 16 Ocak Çarşamba akşamı Salon’da verecek. İstanbul alternatif müzik sahnesinde yüksek enerjili performanslarıyla adından sıkça söz ettiren YORA, kuruluşundan itibaren Karşılaşma (2005) ve Bugün (2008) adında iki EP yayınladı. 2010 yılında dünyaca ünlü müzik sitesi La Blogotheque’in İstanbul’da yaptığı “Take Away” şovuna da katılan grubun Işık Lekesi isimli şarkısına çektiği ilk klibi ise geçtiğimiz Kasım ayında yayınlandı. Konser biletleri ayakta 25 TL, öğrenci 20 TL.

KIRIKA: 17 OCAK’TA SALON’DA

Zeybeklere, rebetikolara, tangolara, oyun ve kasap havalarıyla sevilen alternatif müzik topluluğu Kırıka,  yeni albümü Yılların Ettiğinin tanıtım konseriyle 17 Ocak Perşembe akşamı Salon’da olacak. Topluluğun, 2008 yılında yayımlanan ve büyük beğeni toplayan ilk albümleri Kaba Saz, Bant ve Roll dergileri tarafından yılın en iyi albümleri arasında gösterilmişti. Şarkıları Organize İşler ve Dondurmam Gaymak filmlerinde kullanılan Kırıka, Avrupa ve Orta Doğu’nun çeşitli kentlerinde dinleyicileriyle buluştu. Yeni albüm öncesinde kadrosu da yenilenen Kırıka, zeybeklere, rebetikolara, tangolara, oyun ve kasap havalarına doyacağınız şarkılarıyla yeni albümünü ilk kez Salon sahnesinden tanıtacak. Konser biletleri ayakta 25 TL; öğrenci 15 TL.

BİLAL KARAMAN:  25 OCAK’TA SALON’DA

Bu yıl 19.  İstanbul Caz Festivali kapsamında dünyaca ünlü müzisyen Marcus Miller ile Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde gerçekleştirdiği performansla herkesi kendine hayran bırakarak gitar virtüözü Bilal Karaman, 25 Ocak Cuma akşamı yeni albümü Patika’nın tanıtım konseri için Salon‘a konuk oluyor. 11 yaşından beri gitar çalan Karaman, Türkiye ve yurtdışında pek çok konser verdi, önemli müzisyenlerle projelerde ve festivallerde yer aldı. 2009 yılında Nardis Caz Gitar Yarışması’nda birinci olan Karaman’ın ilk solo albümü Bahane 2011 yılında yayınlandı.  Konserin biletleri oturmalı 25 TL, ayakta 20 TL, öğrenci 15 TL.

Konserlerin biletleri 8 Aralık Cumartesi gününden itibaren Biletix satış kanalları ve Salon gişesinden satışa çıkıyor.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com