Bazıları Podcast sever, işte tasarımın “Best Of”u

Podcast’lere düşkünseniz ve de tasarımla ilgiliyseniz, işte oturduğunuz yerden ya da köpeğinizi gezdirirken ya da spor yaparken bilgi dağarcığınızı genişletecek, ücretsiz dinleyebileceğiniz eşi benzeri olmayan yayınlar.

1. Design Matters

Debbie Millman’nın hazırlayıp sunduğu,  Steven Heller, Stefan Sagmeister, Milton Glaser ve Tim Brown gibi sektörün öncü tasarımcı, yazar ve kuramcılarının katıldığı sohbet programı, iTunes’da ayda 50.000 download ile, “insight” bilgi ve kışkırtıcı sohbet sevenlerin gözdesi. Design Matters’ı tasarımı ciddiye alanlar takip etmeli. (2005’ten bu yana tüm arşivi indirmek için DesignObserver.com‘a girin.)

2. Adventures In Design

Adventures In Design hem bilgi veriyor hem de endüstri dedikodularıyla eğlendiriyor. Grafik tasarımcılar Mark Brickey (Hero Design Studio) ve Billy Baumann (Delicious Design League) daha genç ve coşkulu bir programla, tasarım podcast’lerinin arasından sıyrılıyorlar. Kendi aralarında yaptıkları ve arkadaşlarını dahil ettikleri eğlenceli ve bilgilendirici ‘Shop Talk’ söyleşilerinin meraklıları oldukça fazla.
3. Mac Power Users

Tasarımcıysanız, mutlaka bir Mac’in önünde oturuyorsunuz demektir. David Sparks ve Katie Floyd da bunu biliyor. Mac Power Users ekibi Mac’iniz ve Apple teknolojisiyle ilgili akla gelen her türlü bilgiyi vermekle muktedir. Mac’inizin gücünü arttırmak ya da optimize etmek istediğinizde, web otomasyonu, tamiri, iOS 6 ve daha fazlası bu podcast’te mercek altına alınıyor.
4. Greyscale Gorilla

Motion Graphics, Cinema4D, After Effects ve genel tasarım ile ilgili enformasyon veren The Gorilla, aka Nick Campbell’in fan’ları çok. Üye olmaya değer bulunan bu podcast’te Campbell dinleyicileriyle canlı “chat” yapıyor. Burada motion graphics dünyasının altın değerinde bilgileri havada uçuşuyor. Ayrıca prodüksiyon, iş etiği, reel hazırlama gibi konu başlıkları da masaya yatırılıyor.

5. GoMedia

GoMedia ajanslarının “mutfağını” anlatıyor. Bill Beachy ve Jeff Finley podcast işinde daha taze bulunsalar da, grafik tasarımın “in ve out”larını gayet iyi biliyorlar. GoMedia’nın bu iki ortağı kendi tecrübelerinden yola çıkarak, ajans kurmak isteyenlere, tasarım işiyle uğraşanlara kıymetli bilgiler aktarıyor. İkili ayrıca, ajansların sert zamanlarda bile nasıl ayakta kalınacağının tüyolarını veriyor.

6. The Deeply Graphic Design Cast

The Deeply Graphic Design Cast her hafta başka bir konu işliyor. Freelance çalışanlara ve in-house/ajans tasarımcılarına yönelik podcast, özellikle yeni müşteri bulma ve online portfolyo konularında öne çıkıyor. Wes McDowell, Brand Voss ve Mikelle Morrison’nun sunumuyla gerçekleşen programın mottosu “Do Yourself a Favor/Kendine İyilik Yap”. Dinleyici sorularının da cevap bulduğu zevkli bir program.

7. The Big Web Show

The Big Web Show’da ince ve keskin eleştiriye hazırlıklı olun. Web tasarım müessesesinin parlayan yıldızları Jeffrey Zeldman ve Dan Benjamin’nin kıskacına alınıyor. Bu alandaki özel konuklar web yayıncılığı, art direction, içerik stratejisi, tipografi, web teknolojisi ve ötesini konuşuyorlar.

8. On The Grid

Tasarım dünyasına bakan On The Grid, Scott Kelby’nin The Grid’iyle (Photoshop ile ilgili harika bir video podcast’i) karıştırılsa da, tasarım “nerd”leri Matt Mc Inerny, Andy Mangold ve Dan Auer tarafından sunulan, tasarımın dünyaya, dünyanın tasarıma etkilerinin konuşulduğu bir başka harika podcast. Özellikle yeni nesil tasarımcıların gözünden dünyanın nasıl göründüğünü merak edenler için tavsiye ediliyor.

9. For Graphic Designers Only

Sadece grafik tasarımcıları davet ettiği varsayılan bu programın ismi yanıltmasın; bütün disiplinler için lezzetli bir program. Michael Huggins parayla ölçülemeyecek değerde meslek tüyoları, ücretsiz tool’lar, tasarım pazarlaması ve sektörde çalışıp kendi patronu olanlarla ilgili her şey var. Artık kayıt edilmeyen bu podcast’in arşivini incelemeniz şiddetle tavsiye ediliyor.

10. Design Guy

Design Guy herkesin anlayacağı dilde tasarım dünyasının prensiplerini anlatıyor. Anthony Rotolo’nun sunduğu program da şimdilerde emekliye ayrılan podcast’lerden biri. Zamansız tasarım prensiplerini ve pratiklerini sade bir dilde anlattığı için arşivi de bir o kadar kıymetli. (via)

Podcast nedir?

Podcasting, çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar vs.) internet üzerinden -genellikle feed (besleme) yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara (cep telefonu, tablet vs.) indirilebilecek şekilde yayınlanması. Bu şekilde indirilmiş dosyalara ise podcast denir. Podcast sözcüğü 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki pod (küçük kapsül) ve “broadcast” (yayın) sözcüklerinden oluşturulmuştur. Podcastlar ilk defa iPod için geliştirilmiş olmakla birlikte podcast tabiri günümüzde sadece iPod için kullanılmaz.Podcast sisteminin internetten bir programın ses ya da video kaydını indirmekten farkı beslemelerin (feed) kullanılması ve böylece her yeni bölümü özel yazılımların izleyerek otomatik olarak yükleniyor olmasıdır. Podcast sistemi sayesinde amatör ya da profesyonel radyo/televizyon programlarına abone olunarak herhangi bir zamanda, herhangi bir cihazla izlenebilir. (Kaynak: Vikipedi)

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com