150 m2 Sony: Müzik devinin 125 yıllık tarihi duvarda

Londra’da bulunan plak şirketi Sony’in merkez ofisinin duvarları Alex Fowkes’in tipografik çalışmasıyla şimdilerde kendinden söz ettiriyor. Ofisin duvarlarında Sony’e bağlı çalışan gelmiş geçmiş yaklaşık 1000’e yakın sanatçının ismi yer alıyor.

Kimi ararsanız var; Elvis Presley, Jimi Hendrix, The Clash, Michel Jackson… İsimlerin yanı sıra şirket bilgileri, müzik formatları, teknik donanımlar vb. de bu sanatsal çalışmaya öyle güzel nakşedilmiş ki gerçekten görülmeye değer.

Fowkes (foto) bu dev eseri yaratırken eski gazete küpurlarından ve plak kapaklarından esinlenmiş. Uygulamaya geçirirken 50 adet yazı tipi kullanmış. Bu sayede binlerce, milyonlarca çeşit arasında kaybolmanın önüne geçebilmiş.

Ekibiyle birlikte yarattığı 54 adet 2 metre yüksekliğindeki vinyl folyoların hazırlanması için toplamda iki ay çalışmış. Aşağıdaki videoda bu süreci anlatan videoları izleyebilirsiniz.

Bu arada Fowkes’in işi burada bitmemiş; bundan sonra her yeni eklenen sanatçı bu duvarlarda yerlerini almaya devam edecekmiş.


About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com