‘Aranızda günahsız olan, ona ilk taşı atsın’

Görkem Ergün’nün bu alıntıyla (Yuhanna 8:7) izleyicisini davet eden “Çiğ” isimli sergisi dün açılışına katıldığımız Poligon – The Shooting Gallery’de gün yüzüne çıktı. Sergi 2 Şubat 2013’e kadar devam ediyor.

Bu sergi, idam mahkûmlarının portreleri ve idam sırasında onların gözünden dünyaya son bakışları olarak iki bölümden oluşuyor.

Sanatçı Görkem Ergün sergide yer alan çalışmalarını şu şekilde ifade ediyor:

“Arada olanı, ilk anda tam olarak anlaşılamayanı, belki Barthes’ın deyimiyle kodlanmamış olanı (punctum) bulmaya ya da onu kodlamaya çalışıyorum. Şiddet, korku ve ölüm işlerimin önemli bir parçasını oluşturuyor. Neyin gerçek neyin hayal olduğunun bir an olsun anlaşılamaması ve bu noktanın izleyicide merak uyandırıcı ve tedirgin edici bir ruh hali yaratmaya yaklaşması amacındayım. Niyetim bir araya gelmemesi gerekenleri bir araya getirmek ve bunlar üzerinden yeni bir ruh hali yaratmak ve onları yeniden anlamlandırmak.”

Bulunmuş imajlar, bunlar üzerinden yapılan manipülasyonlar ve kendi çektiği fotoğraflar sanatçının işlerinin temelini oluşturuyor.

Görkem Ergün kimdir?

1981 Ankara doğumlu.  Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin İletişim Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Şu an Kadir Has Üniversitesi’nde tasarım alanında yüksek lisans yaparak eğitimine devam ediyor. 2012 yılında, Siemens Sanat’ta “Sınırlar ve Yörüngeler 11-12”, 1. Tiflis Trienali “Acting in the Library” ve Contemporary İstanbul’da “Recollective” gibi birçok grup sergide yer aldı. Katıldığı grup sergilerin ardından ilk solo sergisini Ocak 2013’te Poligon’da açtı. Çalışmalarını İstanbul’da sürdürüyor.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com