Dünya sinemasının kalbi Saint-Joseph’de atacak

Saint-Joseph Fransız Lisesi dünyaca ünlü Cannes Film Festivali yöneticilerini 22 Ocak Salı günü Türk sinema profesyonelleri ve sinemaseverlerle buluşturuyor.

Saint-Joseph’in geleneksel Medya Haftası kapsamında Türkiye’ye davet ettiği Christophe Leparc (Cannes Film Festivali – La Quinzaine Genel Sekreteri), Alice Kharoubi (Cannes Film Festivali Kısa Metraj Bölüm Koordinatörü), İstanbul Film Festivali direktörü Azize Tan, yönetmen Tayfun Pirselimoğlu ve Pelin Esmer ile oyuncu Ercan Kesal özel bir konferansla Türk ve Avrupa sinemasının bugün geldiği noktayı ve sinemanın geleceğini masaya yatıracaklar.

Christophe Leparc festivallerdeki seçme kriterlerinden ve güncel eğilimlerden bahsetmenin yanı sıra, sektör hakkında Türk sinemacılarından gelen soruları yanıtlayacak.

Son yıllarda uluslararası başarılarıyla adından söz ettiren Türk sinemasının, bugünlere gelişinde büyük rol oynayan İstanbul Uluslararası Film Festivali adına festival direktörü Azize Tan, organizasyonun gelecek planlarından ve Avrupa’daki festivallerle olan ilişkilerinden söz edecek.

Cannes Film Festivali’nin kısa metraj bölüm sorumlusu Kharoubi’nin aktaracakları ve önerileri ise genç yönetmenlerin kaçırmaması gereken başlıklar içinde bulunuyor.  Özellikle “Chantier Corner” ismi verilen ve bir seçim olmadan her kısa filmin profesyonel bir pazarda sunulabildiği uygulama bu açıdan Cannes’a katılmak isteyen genç kısa metraj film yönetmenlerine büyük avantajlar sağlıyor.

Konferansa katılan Tayfun Pirselimoğlu ve Pelin Esmer ise, yönetmenlerin gözünden Türk sinemasının dünyaya açılma yolculuğundaki farklı etaplara dikkat çekecekler. Doktor ve oyuncu Ercan Kesal ise, sıradışı sanatçı ve hekim kimliğiyle Türk ve Avrupa sinemasını alternatif bir oyuncunun bakışıyla yorumlayacak.

Etkinlik ajandası:

Tarih: 22 Ocak 2013 Salı

Yer: Saint-Joseph Fransız Lisesi Konferans Salonu & Fuayesi

Dr.Esat Işık caddesi no:66/11 Moda-Kadıköy İstanbul.

Akış: 13:30-15:15: ilk oturum / 15:15-16:00: kahve molası / 16:00-18:00: ikinci oturum

Salon kapasitesi sınırlı olduğundan rezervasyon yapılması öneriliyor. Rezervasyon : +90 216 414 52 60

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com