Farkında olmadan şiir yazıyorsunuz: Google Poetics

Google’da aradıklarınıza dikkat edin, bazen farkında olmadan bir şiir yaratıyor olabilirsiniz. Nasıl mı? İki Finli buna kafayı yormuş ve “Google Poetics” isimli blogunu açmış bile..

Google kişisel aramalarda ne kadar “yetkin” sizce? Farklı laptop veya bilgisayarlardan girdiğiniz zaman arama sonuçları aynı mı dersiniz? Google hesabınız kapalı olsa da, aradığınız sözcüğün, isteseniz de istemeseniz de, gündelik arama alışkanlıklarınıza adapte olduğunu biliyor muydunuz?

Örneğin bir yabancı ülkedesiniz ve herhangi bir bilgisayardan Google’lıyorsunuz, karşınıza o ülkeye has farklı sonuçlar çıkabiliyor. Hatta bazen çıkan sonuçlar son derece şiirsel tadda da olabiliyor. Bu sonuçları kaydetmeyi kendine iş edinen Finli Sampsa Nuotio ve Raisa Omaheimo, “Google Poetics“ isimli bloglarında en iyi “rastlantı şiirlerini” bir araya getirmişler.

Sonuçlar eğlenceli; Google, “my love my h” diye yazdığınızda size “my love my heart”, “my love my hat ve all of my sorrow”, “my love and my heart is breathing for this” veya “my love my hamburger”i size önerebiliyor. Yani dünyanın türlü yerlerinden insanların girdikleri sözcükler önünüze seriliyor.

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com