Hiç bu kadar yakın hissetmemiştim!

Bora Başkan, “Hiç bu kadar yakın hissetmemiştim!” ismini taşıyan sergisinde, iktidar temsilleri ve bio-iktidar üzerine düşünen sosyal kuramcılardan aldığı cümleleri, grafik bir dille, popüler görsel ifadelerin içine yerleştirerek, iktidar karşıtı söylemi görünür kılmayı amaçlıyor. m-est’in düzenlediği bu ilk sergi bugün Torun‘da açılıyor.

Politik felsefe ile gündelik yaşamı aynı düzlemde bir araya getirmeyi deneyen sanatçı, bu cümlelere denk gelecek ideal estetiği aramak ya da bu cümleleri ideolojik sembollerle ifade etmek yerine, onları gündelik formların içine, yanına yerleştirdiğinde durumun vardığı estetiği izleyiciye sunuyor.

Sergi, sanatçının bu çerçevede son dönemde ürettiği posterlere yoğunlaşırken 2007’den itibaren ürettiği defterlere ve otobiyografik çizimlere de yer veriyor.

*m-est nedir?: Sanatçı merkezli bir proje olarak başlatılan m-est, atölye ziyaretlerini ve yazıları, bir tartışma mekanı olarak kurgulanmış olan online “mekanda” yayınlıyor. Üreticilerin, ilgilendikleri konuları bu “mekan”da takip edebildiği, geliştirebildiği, tartışabildiği projenin gerçekleştireceği ilk serginin amacı, ‘akşam yemeği sohbetleri’ni örnek alan yayıncılık anlayışını, belki de güncel sanat alanında en sık kullanılan araç olan ‘tek kişilik sergi’ üzerinden düşünmeye çalışmak.

Geçici bir süre için Torun’a taşınan Bora Başkan’ın ‘Hiç Bu Kadar Yakın Hissetmemiştim’ adlı sergisi ile birlikte m-est.org’un içeriği sergi süresince yeniden kurgulanmak için bir deneme niteliği taşıyor.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com