“Türkiye’den Kısalar”ın birincisi Nazlı Elif Durlu ile ödül “sonra”sı

nazli

!f İstanbul’da 18 kısa filmin arasından seçilen “Türkiye’den Kısalar” bölümü kapsamında verilen “İzleyici Ödülleri”nde birinciliği alan Nazlı Elif Durlu ile senaryosunu Deniz Alnıtemiz ile yazdığı “Sonra” ismini taşıyan filmini konuştuk.

Herkes farklı yüzleşir ölümle. Kimi coşkusuyla örtbas eder acısını, kimi suskunluğuyla… “Sonra”da bir grup arkadaşın, bir evde toplanmış, bilgisayar oynayıp kendi aralarında eğlendiklerine tanık oluruz. Ancak hiçbir şey göründüğü gibi değildir…

Kısa filminiz “Sonra” !f 2013 İzleyici Ödülü’nü kazandı. Filmle ilgili ödül “sonra”sı hissiyatlarınız ve beklentileriniz nedir?

Ödül, filmin izleyiciye ulaştığının göstergesi ve tabi ister istemez sevindiriyor.

Filmin hikayesini ve niyetini sizden dinleyebilir miyiz?

“Sonra”, genç bir arkadaş grubunun, çok yakın bir arkadaşları beklenmedik bir şekilde vefat ettikten hemen sonra, bu kayıpla nasıl başetmeye çalıştıklarını anlatıyor.

Bu öyküyü filmleştirme niyeti nasıl doğdu?

İnsanların belirli durumlarda gösterdikleri beklenmedik tepkiler her zaman ilgimi çekmiştir. Hepimizin aklında ölüm karşısında nasıl davranıldığı konusunda bir fikir vardır ama gerçekte insanlar bambaşka tepkiler gösterip, kayıpla bambaşka şekilde ilişki kurabiliyorlar. “Sonra”da da tam olarak bunu anlatmaya çalıştık.

Filmin senaryosuyla ilgili işe koyulurken nasıl ilerledin/iz?

Deniz Alnıtemiz’le birlikte, önce kendi kendimize birkaç versiyon yazdık. Sonra provalarda oyuncuların da yorumlarını aldık. Neyin işleyip neyin işlemediğine baktık ve son versiyonu yazdık. Çekim sırasında diyaloglarda spontan değişiklikler de yapıldı.

İlk kısa filminiz Güven Bana’ydı sanırım. Senaryosu da yönetmenliği de size aitti. Almost’u yazdınız ama filmin yönetmenliğini, Hany Abu-Assad üstlenmişti; biyografinizin bu kısmından öncesi ve “sonra”sını siz getirebilir misiniz?

Hollanda Utrecht Universitesi’nde sinema televizyon okudum. Daha sonra senaryo yazarı olarak çalışmaya başladım, Amerika’da ve Hollanda’da çeşitli senaryolar yazdım. Türkiye’de de kısa bir süre dizi yazarı olarak çalıştım. Önümüzdeki mayıs ayında Hollanda televizyonun sponsorluğunda İstanbul’da yeni bir kısa film çekeceğim.

Uzun metraja geçişinizi heyecanla bekliyoruz, öyle bir niyetiniz var mı?

Bir senaryo çalışmam var, acele etmeden yavaş yavaş onu gerçekleştirmek istiyorum.

Bu işte varmak istediğiniz nokta neresi?

Film yapabilmeye devam etmek istiyorum…

(İmaj: Nazlı Elif Durlu/Serra Ciliv- !f Arşivi)

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com