Sundance 2013’deki prömiyerinden sonra şu an bizde satışta!

sound-city-real-to-reel

2013 Sundance Film Festivali’nde prömiyeri yapılan ve 32. İstanbul Film Festivali kapsamında, NTV Belgesel Kuşağı bölümünde, 3-5 Nisan tarihlerinde gösterilecek olan “Sound City” albümü “Sound City – Real To Reel” CD & DVD ve BluRay formatlarında müzikseverlerle buluşuyor!

Sound City belgeseli, Foo Fighters’ın solisti Dave Grohl’un 1972 senesinde özel olarak üretilen ve Sound City Studios’da bulunan “Neve 8028 analog kayıt cihazı”nı satın almasıyla başlamış.

40 sene boyunca Neil Young, Fleetwood Mac, Tom Petty, Johnny Cash, Guns N’ Roses, Metallica, NIN, Rage Against The Machine gibi efsanevi sanatçılar tarafından kullanılan, her açıdan eşsiz bu cihaz ile, Dave Grohl ve Foo Fighters da “Sound City” belgeseli için 606 Studios’da kayıtlar yapmış. Bu kayıtların her biri Sound City filmi için özel olarak projelendirilen “Sound City – Real To Reel” albümünde de yer alıyor.

Paul McCartney, Dave Grohl’un eski Nirvana ve şimdiki Foo Fighters grup arkadaşları, Stevie Nicks, Rick Springfield, Trent Reznor, Queens of the Stone Age’den Joshua Homme, Cheap Trick’ten Rick Nielsen, Fear’dan Lee Ving, Slipknot’dan Corey Taylor, Rage Against The Machine’den Brad Wilk ve Tim Commerford gibi efsanevi isimlerin yer aldığı albüm, dijital dünyanın bir parçası haline gelen müziğin asıl faktörü olan “insan unsuru”na vurgu yapıyor.

Sound City Studios ile yolu ilk olarak Nirvana’nın dünya çapında 30 milyonu aşan bir satış rakamına ulaşan, 1991 tarihli efsanevi “Nevermind” albümünün kayıt aşamasında kesişen Dave Grohl, Sound City filminin hem prodüktörlüğünü hem de yönetmenliğini üstlenmiş.

Filmin editörlüğü ise “Dogtown & Z Boys”, “Once In a Lifetime”, “Riding Giants” filmlerinin de editörü olan Paul Crowder’a ait. Dave Grohl, Sound City projesi için; “İlk yönetmenlik deneyimimi, söz yazarlığı ve hikaye anlatım tutkumu ve Sound City Stüdyosu’nun hikayesini efsanevi sanatçılarla paylaşabildiğim için çok şanslıyım. Bu sanatçılarla aynı projede yer almak büyük bir onur ve Sundance Film Festivali ise yetenek, dürüstlük ve sanat aşkını dile getirmek için harika bir yer!” diyor.

“SOUND CITY – REAL TO REEL” CD, DVD ve BLURAY formatında Sony Music etiketiyle çıktı!

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com