Nisan’da da “Alman Perşembeleri”ne devam

Alma und Gustav verliebt am Klavier

Goethe-Institut İstanbul’un sevilen dizisi ‘Perşembe Filmleri’ dizisi Nisan 2013’de devam ediyor. Ocak ve Şubat aylarında olduğu gibi Nisan ayında da yine son üç yılın yapımı Alman filmlerinden oluşan bir seçki her Perşembe saat 19.00’da sinemaseverlerle buluşuyor.

Nisan ayının programında şu filmler yer alıyor:

4 Nisan: Mahler Bunalımda (Mahler auf der Couch)

Yönetmen: Percy Adlon, Felix Adlon, renkli, 97 dk., 2010

Gustav Mahler 1910 yazında Sigmund Freud’la görüşmek üzere Hollanda’ya gider. Çünkü büyük müzisyen korkunç bir kıskançlığın pençesinde kıvranmaktadır: Kendi adına gönderilmiş, ama eşi Alma’ya hitaben yazılmış bir aşk mektubu onu dehşete düşürmüştür; tanınmış mimar Walter Gropius, bu mektupta Alma’yla yaşadığı aşk macerasını tüm detaylarıyla anlatmaktadır. Mahler büyük bir bunalıma girer. Sigmund Freud Mahler’i kendisiyle acılı bir hesaplaşmaya zorlar. (foto)

11 Nisan: Büyükannemin Evi (Die Wohnung)

Yönetmen: Arnon Goldfinger, renkli, 98 dk., 2011

Film polisiye bir öykü gibi kurgulanmış, ama aslında yalnızca gerçekten olanları anlatıyor. Büyükannenin ölümünün ardından onun evini düzenlerken kimse rahatsız edici bir şeylerle karşılaşmayı beklemiyor. Ama ortaya çıkan inanılmaz bir gizli tutulmuş dostluğun, Yahudi büyükanne ve büyükbabanın yüksek rütbeli bir SS subayının ailesiyle dostluğunun hikâyesi. Gerda ve Kurt Tuchler, Berlin’den kaçışlarının ardından Tel Aviv’e yerleşmişlerdir.

18 Nisan: Alttaki Şehir (Unter Dir Die Stadt)

Yönetmen: Christoph Hochhäusler, renkli, 110 dk., 2010

Yükselme peşinde bir yatırım bankacısının eşi olan Svenja Steve, eşinin patronuyla bir ilişkiye giriyor. Patron, Oliver Steve’in onları rahatsız etmemesini sağlamak amacıyla onu „terfi ettirerek” Cakarta’ya gönderiyor. Güç ve paranın kıskacında yaşanan tutku, büyük bir krize yol açıyor.

25 Nisan: Sınırsız Yetki (Carte Blanche)

Yönetmen: Heidi Specogna, renkli, 91 dk., 2011

Den Haag’daki Uluslararası Ceza Mahkemesi, Kongolu subay ve daha sonra da başkan yardımcısı olan Jean-Pierre Bemba’ya karşı bir soruşturma yürütüyor. Soruşturmanın konusu, Bemba’nın askerlerinin Orta Afrika Cumhuriyeti Başkanı Ange Félix Patassé ‘nin çağrısı üzerine bu ülkeye gitmesi ve Bemba’nın onlara verdiği sınırsız yetki ile cinayetlerden tecavüzlere, talandan yıkımlara kadar çeşitli suçlar işleyerek korku ve dehşet saçması. 2008 yılında, bu olanlarla ilgili yerinde soruşturmalar başlıyor. Bu sırada Bemba, Den Haag’da tutuklu; ona karşı sürdürülen bu davanın geçerli olup olmayacağı ilk duruşmalarda belli olacak. 2010 yılı Temmuz ayında ana duruşma, belirsiz süreyle erteleniyor. Carte Blanche/Sınırsız Yetki, film ekibinin yerinde soruşturmalara eşlik etmesine izin verilen ilk ve tek belgesel film olma özelliğini taşıyor.

Goethe Institut 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com