Günlerin Köpüğü, Boris Vian ve Michel Gondry

Mood-Indigolead

Fransız yönetmen Michel Gondry bir film yapacak ve biz bundan bahsetmeyeceğiz, mümkün değil! Yönetmenin yeni uzun metraj filmi Mood Indigo‘da, Audrey Tatou, Romain Duris ve Omar Sy. oynuyorlar. Boris Vian’ın 1947’de iki günde yazdığı, yozlaşmış ilişkiler içinde yaşanan bir aşkı ve ardından gelen ölümü gerçeküstü bir zeminde işleyen “Froth on the Daydream/Günlerin Köpüğü” isimli efsane romanından uyarlanan filmin fragmanı altta.

Roman hakkında

Romanın kahramanı, varlıklı genç bir adam olan Colin, her zaman şık giyinen, becerikli uşağı Nicholas’la birlikte yaşamaktadır. Chloe adlı genç kızla tanışır ve kısa süre sonra görkemli bir törenle evlenirler. Colin, arkadaşı Chick’in de sevgilisi Alise ile evlenebilmesi için, varlığının üçte birini onlara verir. Mutlulukları, balayında Chloe’nun akciğerinde zambak çiçeği çıktığı için gölgelenir. Bu acılı ve nadir rastlanan hastalığın tek çaresi hastanın çevresini çiçeklerle donatmaktır. Kısa süre sonra Colin tedavi adına yüklendiği giderleri karşılayamaz hale gelecektir.

Bu sırada, Chick’in Jean-Sol Partre[1] adlı yazara olan obsesif derecedeki hayranlığı, koleksiyonunu genişletmek için bütün parasını onun kitaplarına harcamasıyla sonuçlanmıştır. Alise, parasal açıdan tekrar düze çıkmak ve Chick’in ilgisini tekrar kazanmak amacıyla, Heartre’ı kitap yayınlamaktan vazgeçirmeye çalışır. Heartre’ın direnişi karşısında Alise onu öldürür ve böylece kitapçılardan da intikamını alır.

Colin çiçek bulmak için çabalarken Chloe hayata veda eder; Colin’in evcil faresi yaşanan bu acılara daha fazla dayanamayarak intihar edecektir. (via)

www.michelgondry.com

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com