17. Uluslararası İstanbul Grafik Tasarım Günleri başlıyor

grafik tasarim gunleri

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarım Bölümü’nün 1997 yılından beri düzenlediği, “Uluslararası İstanbul Grafik Tasarım Günleri”nin 17’incisi başlıyor. Uluslararası Grafik Konseyi ICOGRADA onaylı organizasyon, GMK / Grafikerler Meslek Kuruluşu işbirliği ile düzenleniyor.

Diğer ismiyle GRAFIST‘te bir kez daha bir hafta boyunca dünyaca tanınmış grafik tasarımcılar ile öğrenciler; seminer, workshop ve sergi gibi etkinlikler aracılığıyla birbirlerini tanıma, tasarım kriterleri ve vizyonlarını değerlendirmeleri için uygun buluşma ortamı bulacaklar. İşte programla ilgili öne çıkan sergiler:

GRAFİST 17 Uluslararası Grafik Tasarımcı Sergileri

FILIP BLAŽEK

Prag’da yaşayan bir grafik tasarımcı, akademisyen ve editör

2000 yılında Prag, Çek Cumhuriyeti, Charles Üniversitesi’nin Sanat Fakültesi’nden mezun oldu. 2003’te kurumsal kimlik, kitap tasarımı, editöryel tasarım ve kültürel çalışmalara odaklanan kuruluşların tanıtımında uzmanlaşan Designiq adlı grafik tasarım stüdyosunu kurdu. Tipografi, grafik tasarım ve görsel iletişime odaklanan TYPO dergisinin yayın kurulunun kurucu üyesidir. Çek ve uluslararası grafik tasarım ortamına yoğunlaşan Typo.cz’nin sahibidir. Tasarımcılığının ötesinde, Blažek aynı zamanda popüler tipografik kılavuz kitabı Praktická typografie (Uygulamada Tipografi) adlı kitabın eş yazarlarındandır. Grafik tasarım alanında uzmanlaşan profesyonel süreli yayınlara düzenli olarak katkıda bulunur. Filip Blažek, uluslararası organizasyon ATypl’in Çek Cumhuriyeti delegesidir. (www.designiq.eu – www.typo.cz)


6-31 Mayıs / May 2013

Cezayir/Hayriye Cad. 16, Kat: 3 Galatasaray, Beyoğlu
T: 0212 245 99 80
Ziyaret gün ve saatleri: 10.00-18.00 Her gün
Visiting days and hours: 10.00-18.00 Monday to Sunday

RICHARD NIESSEN – ESTHER DE VRIES

Richard Niessen, Amsterdam’da yaşayan ve bağımsız çalışan bir grafik tasarımcıdır.

1996 yılında Gerrit Rietveld Academy’den mezun oluşundan bu yana, basılı malzeme, grafik ve müzik ağırlıklı bir tercih doğrultusunda, -ev yapımı- harfler, işaret sistemleri, süslemelerden oluşan ve sürekli genişleyen bir vokabüler kullanarak; aynı zamanda “tipografik taş işçiliği” olarak da tanımlanan bir iş sahası üzerine çalışmaktadır. 2007 yılından bu yana Esther de Vries ile birlikte Niessen & de Vries stüdyosunu yönetmektedir.

Niessen, aralarında Jennifer Tee, Ad de Jong gibi sanatçılar, Tijdelijk Museum, Stedelijk Museum Amsterdam gibi sergi mekanları ve Fonds BKVB, Res Artis gibi organizasyonlar olan müşterileri için işler üretmektedir. Ayrıca, “Based on Bas Oudt” (grafik tasarımcı ve öğretmen Bas Oudt’un işleri üzerine bir kitap ve sergi) gibi kendisinin önayak olduğu projeleri vardır. Gezici sergisi “TM City”, sergileme ve sunum biçimleri üzerine deneysel çalışmalara, diğer tasarımcılar ve sanatçılarla ortak çalışmalara yol açmıştır.

6-25 Mayıs / May 2013
Ark Kültür
Batarya Sok. 2 Cihangir, Beyoğlu
T: 0212 243 07 70
Ziyaret gün ve saatleri: 10:00-18:00 Pazar hariç

FINN NYGAARD

Finn Nygaard, Danimarkalı bir grafik tasarımcı, afiş sanatçısı ve ressamdır.

1979 yılında, Finn Nygaard Inc. adını taşıyan stüdyosunu kurdu. Danimarkalı ve uluslararası şirketler için afişler, illüstrasyonlar, grafik tasarım, kurumsal kimlik, marka çalışmaları üretti. Bir çoğu ödüle layık görülen, dört yüzü aşkın afiş tasarladı. Dünya çapında, çok sayıda kişisel sergi açtı; karma sergilerde yer aldı.

Kariyeri boyunca afiş ve basılı malzeme tasarımı alanında çok üretken oldu. Çalışmaları dünya çapında sergilendi; tasarım projeleri başlıca galerilerde ve müzelerde gösterildi. 1980’lerden bu yana önemli uluslararası afiş sergilerinde işleriyle yer aldı. Ayrıca bir çok uluslararası jüride görev aldı.

Başlıca kişisel sergileri: “Finn Nygaard Afişleri”, Modern Sanat Galerisi (St. Petersburg, Rusya, 1991) / “Finn Nygaard Retrospektifi Afiş Sergisi” Danimarka Afiş Müzesi (Danimarka, 1994) / Finn Nygaard Grafik Sanatı” (Nagoya, Japonya, 2001) / “Finn Nygaard Afişleri ve Tasarım Sergisi” Poznan Ulusal Müzesi (Lodz, Polonya, 2003) / “Finn Nygaard Afiş Sergisi”, Pallfy Palais (Bratislava, Slovakya, 2003) / Fifty-Fifty – Finn Nygaard ve Arkadaşları”, Danimarka Sanat ve Tasarım Müzesi (Danimarka, 2005 – 2006) / “Finn Nygaard: Görsel Ses”, IdcN (Nagoya, Japonya, 2002) – Post & Tele Museum (Kopenhag, Danimarka, 2007) – Basım Tarihi Müzesi, (Houston Texas, ABD, 2008) / “Hepimiz eşitiz”, Ting Salene, Ebeltoft Kunstfornening (Ebeltoft, Danimarka, 2012) – Universidad Maristara (Querétaro, Meksika, 2012).

Finn Nygaard’ın işleri, çok sayıda uluslararası koleksiyonda yer alır. Tasarımcı, Alliance Graphique Internationale (AGI) üyesidir.

www.finnnygaard.com

7-31 Mayıs / May 2013
Milli Reasürans Sanat Galerisi
Milli Reasürans Art Gallery
Maçka Cad. 35 Teşvikiye
T: 0212 230 19 76
Ziyaret gün ve saatleri: 11:00-18:00 Pazar ve Pazartesi hariç

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com