Can Altay’dan New York’ta kamusal sergi

 

innerspace_print

can-altay-freunde-von-freunden-istanbul-6694

İstanbul ve New York arasında yarattıkları gezici sanat oluşumuyla tanıdığımız Protocinema’nın yeni sergisi 7 Mayıs’ta açılıyor. Sanatçı Can Altay’ın “Inner Space Station” adlı yerleştirmesi iki ay boyunca New York’taki Seward Park’ta sergilenecek.

İstanbul ve New York’ta geçici ya da terk edilmiş alanları kullanarak sanatçıların işlerinin geniş kitlelere ulaşmasını amaçlayan gezici sanat oluşumu Protocinema, şimdi de sanatçı Can Altay’ın “Inner Space Station” adlı yerleştirmesi üstleniyor. Altay’ın yuvarlak bir bank olarak tasarladığı heykel, 7 Mayıs’ta yapılacak açılıştan sonra New York Halk Kütüphanesi’nin Seward Park şubesi önünde 08:00-20:00 saatleri arasında görülebilecek.

New York’a müdahale ve katkı

Can Altay’ın “Bakmak yerine barınmayı talep ediyor; yapıtı tam olarak kavrayabilmesi için izleyicinin işin içine girmesi gerekli” sözleriyle tanımladığı “Inner Space Station” adlı heykel, yaklaşık iki metre çapında, beton bloklardan yapılmış, bir park bankı yüksekliğinde yuvarlak bir yapı olarak tasarlandı ve oturan kişi yüzü ne tarafa dönük olursa olsun kendini çemberin içinde ya da dışında buluyor.

Altay’ın heykeli; neyin, ne zaman ve ne şekilde kabul edilebilir olduğu, kamusal mekândaki sınırlar, içerisi/dışarısı ayrımı ya da içerideyken dışarıda olabilmek üzerine felsefi açılımlar sunuyor ve “Bireyin davranışları bu sınırları ne kadar zorlayabilir”, “Bu heykel, işlev kazanıp bir iç gözlem mekânı olabilir mi” sorularının peşine düşüyor. İlk bakışta boş bir kaide, çekirdek çitlemek için bir ünite ya da kent mobilyası gibi görülebilecek “Inner Space Station”, bir sanat yapıtı olarak New York şehrinin hayatına bir müdahale, bir katkı olarak yerleştirilecek.

Heykel, New York Park ve Rekreasyon Departmanı’nın Parklarda Sanat programı işbirliğiyle yerleştirilecek ve 10 Mayıs’ta sanatçı Can Altay ve geçici sanatsal yerleştirmeleriyle tanınan New York merkezli sivil toplum örgütü Creative Time’ın küresel girişimler direktörü ve Creative Time Reports web sitesinin yöneticisi Laura Raicovich’in konuşmacı olarak katılacağı bir sunumla tanıtılacak.

Sanat ve mimarlığı buluşturan sanatçı: Can Altay (foto via)

Sanat ve mimarlığın iç içe geçtiği bir alanda çalışan Can Altay, Ankara’da dünyaya geldi. Lisans ve yüksek lisansını Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık Ve Çevresel Tasarımı Bölümü’nde, lisansüstü eğitimini de İsveç’te bulunan Malmo Art Academy ve Lund Üniversitesi’nin Eleştirel Çalışmalar Bölümü’nde tamamladı. Doktorasını Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde yapan Altay, halen İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ders vermektedir. Türkiye dışında Hollanda, İngiltere, Almanya, İspanya, İtalya gibi ülkelerde pek çok kişisel sergi açan Altay’ın önemli sergileri arasında “COHAB: an assembly of spare parts” (Utrecht, Hollanda, 2011); “The Church Street Partners’ Gazette” (Londra, İngiltere, 2010; “Setting a Setting / Forecasting a Broken Past” (Berlin, Almanya, 2008); “Ey Ahali! / Setting a Setting / Letting a Setting Go,” (Bristol, İngiltere, 2007); “No Bar, Just Bottles” (Bilbao, İspanya, 2006) bulunmaktadır. Altay aynı zamanda “Distributed” (Londra Olimpiyatları, İngiltere, 2012); “The Ground was Divided, We Jumped,” (Transeuropa Festivali, Londra, Paris, Bologna, Cluj Napoca, 2011); ”PARK: Bir İhtimal” (Nişantaşı Cumhuriyet Parkı, İstanbul, 2010) gibi kamusal sergiler de açmıştır.

Protocinema nedir?

2011 yılında kurulan Protocinema, New York ve İstanbul’da gezici sergiler yapan, geçici ya da terk edilmiş alanları kullanarak sanatçıların işlerinin geniş kitlelere ulaşmasını amaçlayan bir sanat oluşumudur. Önceki yıllarda Dan Graham, Dominique Gonzalez Foerster ve Tristan Bera gibi ünlü isimleri İstanbul’a getiren oluşum, Ahmet Öğüt gibi Türkiyeli sanatçıların çalışmalarını da New York’a taşımıştır.

Sergi ve Protocinema’yla ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.protocinema.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Inner Space Station – Can Altay

Tarih: 7 Mayıs-30 Haziran 2013

Yer: Seward Park, East Broadway ve Jefferson Street

Saat: 08.00 – 20.00

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com