Bıraktığınız izlere dikkat edin, DNA’nız başkalarının eline geçebilir!

stranger1 stranger2

Yere fırlattığınız bir ciklet ya da izmarit başkalarının eline geçerse ne olur dersiniz? Başkaları sizin şahsi çöpünüzle ne yapsın diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Sanatçı Heather Dewey-Hagborg başkalarının çöplerinden DNA’larını tespit ederek sanatını icra ediyor. Nasıl mı?

Soğuk bir Ocak gününde sokakta yürüyorsunuz; çiğnediğiniz tadı kaçmış cikleti yere atıp yolunuza devam ediyorsunuz. Yere attığınız o cikleti bir daha hiç düşünmüyorsunuz. Niye düşüneceksiniz ki! Aklınızın köşesinden bile geçmiyor. Saatler sonra gizemli bir kadın yere attığınız o cikleti dikkatlice alıp, plastik bir poşetin içine koyup, uzaklaşıyor.

Derken bir ay geçiyor; bir sanat galerisinin önünden geçiyorsunuz ve galerinin vitrininde bir suratın size baktığını farkediyorsunuz, sizin suratınız! Bilinçsizce sokağa fırlattığınız ciklette bıraktığınız DNA’nız, 3 boyutlu bir heykele dönüşmüş olarak öylece size doğru bakıyor ve sizi şoka sokuyor…

Bilimkurgu filmlerini anımsatan bu durum gerçekte yaşanıyor ve Heather Dewey-Hagborg‘un büyük ses getiren işlerinin ta kendisi. Stranger Visions, sanatçının Brooklyn sokaklarında topladığı DNA örnekleriyle, DIY biyoloji laboratuvarı Genspace ile birlikte çalışarak oluşturduğu, tüyler ürpertici projenin ismi.

Dewey-Hagborg’un pop-up sergisini yolunuz düşerse, 13 Haziran’da Genspace‘te, 29 Haziran-13 Temmuz tarihlerinde Long Island’da QF Gallery‘de izleyebilirsiniz. Sanatçıyı ayrıca websitesi ve blogu üzerinden de takip edebilirsiniz. (via)

(Foto: Örnek alınan lokasyonlardan biri. 6 Ocak, 2013 -12:25; Wilson ave. ve Stanhope St. Brooklyn, NY; MtDNA: Amerikan yerlisi, Güney Amerikalı; Cinsiyeti: Erkek)

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com