Tipografik okuryazar olmak ister misiniz?

Gerard_Unger_ISType_2012Ellen_Lupton_ISType_2012_1Aless_Onur_acilis_sahneISType_2013_Afis

Türkiye’de tipografik okuryazarlığı teşvik etmek amacıyla düzenlenen ISType – İstanbul Tipografi Seminerleri’nin üçüncüsü 13–16 Haziran tarihleri arasında Sabancı Üniversitesi Karaköy İletişim Merkezi (Minerva Han) ve SALT Galata’da düzenleniyor. “Stroke” [Çizgi] temasıyla gerçekleşecek etkinlik kapsamında konferanslar ve atölye çalışmaları yer alıyor.

13 Haziran Perşembe günü başlayacak olan ISType’ın açılış konuşmacısı tipografinin ‘çok satan’ kitabı “The Elements of Typographic Style”ın [Tipografik Stilin Temel Unsurları] yazarı Robert Bringhurst.

Diğer konuşmacılar ise MyFonts’un danışmanlarından yazar ve tasarımcı Jan Middendorp; deneysel Beowolf fontunun ortak tasarımcısı ve LetTeRror’un kurucularından Erik van Blokland; süper font ailesi Thesis’in tasarımcısı ve FontFabrik’in yöneticisi Luc(as) De Groot; Linotype’ın tipografi yönetmeni ve Adobe için de pek çok font üretmiş olan Akira Kobayashi, “Bedeni, Toplumu, Kâinatı Yazmak: İslâm, Cinsiyet ve Kültür Üzerine”nin yazarı akademisyen İrvin Cemil Schick; Arapça font üretimi konusunda uzman Mirjam Somers; FontFeed’in editörü Yves Peters ve tasarımcı eğitmen Rainer Scheichelbauer.

Savaş Çevik, Massimo Polello, Rainer Scheichelbauer ve Erik van Blokland atölye çalışmalarını gerçekleştirecekler.

ISType – İstanbul Tipografi Seminerleri kapsamındaki konuşma ve sunumlar SALT Galata Oditoryumu’nda, atölye çalışmaları ise Sabancı Üniversitesi’nin Karaköy İletişim Merkezi (Minerva Han)’da yapılacak.

Etkinlik kapsamında gerçekleşen konuşmalarda Türkçe ve İngilizce simültane çeviri yapılacak.

ISType, İstanbul Sabancı Üniversitesi, SALT, MyFonts, Hoefler & Frere-Jones, FontFont, FontLab, Linotype, FontShop, TypeTogether ve Hollanda Kraliyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nun destekleriyle gerçekleşiyor.

 ISTYpe – İstanbul Tipografi Semineri

13–16 Haziran 2013

Atölye Çalışmaları: Sabancı Üniversitesi Üniversitesi Karaköy İletişim Merkezi, Bankalar Caddesi No: 2 Karaköy 34420, Istanbul

Konferanslar: SALT Galata, Bankalar Caddesi No. 11, Karaköy 34420, Istanbul

ISType Kayıt Tarihleri: 15 Nisan–10 Haziran 2013

http://istype.com/

http://vimeo.com/istype

http://www.flickr.com/photos/istype

https://twitter.com/istype

https://www.facebook.com/ISType

 

 

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com