“Frida” ve “Kevin Hakkında Konuşmalıyız”ın yönetmenleri İstanbul’a geliyor!


Julie Taymor Lynne Ramsay

ISTANBUL’74 tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali, AnOther Magazine işbirliği ile; yine sanat, edebiyat, tasarım, moda, müzik ve sinema alanlarında, ücretsiz ve herkesin katılımına açık bir etkinlik olarak 6-9 Haziran tarihlerinde gerçekleşiyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin değerli destekleriyle, Vakko’nun ana sponsorluğunda gerçekleşen İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali; dünyanın en yetenekli yazar, tasarımcı, oyuncu, şair, yönetmen ve müzisyenlerini İstanbul’da buluşturan Türkiye’nin resmi anlamdaki ilk uluslararası kültür festivali.

IST. Festival yaratıcı sektörlerde çağa damgasını vuran işlere imza atan isimleri Türkiye’deki meslektaşları ile bir araya getirip ortak kültürel bir üretim alanı sağlaması açısından da küresel anlamda bir ilk. Festival, nitelikli ve benzersiz içeriği ile, İstanbul’un ufku açık bir dünya şehri profilini destekleyerek şehre bambaşka bir anlam kazandırıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Gore Vidal, Terry Gilliam, Tilda Swinton, Michael Nyman, Kirsten Dunst, Hanif Kureishi, Michael Stipe, Courtney Love, Ferzan Özpetek, Mario Sorrenti, Mark Romanek, Carine Roitfeld, Andrew Dominik, Serra Yılmaz, Zaha Hadid, Franca Sozzani, Sophie Calle, Taner Ceylan, Elif Şafak gibi isimleri ağırlayan festival, bu yıl dünyaca ünlü iki kadınla, “Frida”nın yönetmeni Julie Taymor ve “Kevin Hakkında Konuşmalıyız” filminin yönetmeni Lynne Ramsey ile dikkat çekiyor. Festivale katılacak isimler arasında başka kimler var derseniz, öne çıkan isimler şöyle:

İngiliz küratör ve sanat tarihçisi Sir Norman Rosenthal;

İngiltere Kraliyet edebiyat topluluğunun üyesi yazar Geoff Dyer;

Hollandalı ünlü fotoğrafçı ikilisi Inez ve Vinoodh;

Sundance Film Festivali’nde özel ödüle layık görülen oyuncu Felicity Jones;

Son dönemde uluslararası başarılara imza atan Saadet Işıl Aksoy;

Türkiye’nin en önemli yazarlarından Perihan Mağden ve daha birçok sürpriz yıldız isim yer alıyor.

Bu yılki festivalde çok özel iki sergi gerçekleştirilecek. Bunlardan biri ISTANBUL’74 ve Gagosian Gallery işbirliği ile Karaköy’de yapılacak olan dünyaca ünlü Hollandalı fotoğrafçı ikilisi Inez ve Vinoodh sergisi; diğeri ise İtalyan fotoğrafçı Francesco Carrozzini‘nin İstanbul Arkeoloji Müzesi bahçesinde gerçekleşecek olan, portrelerden oluşan sergisi.

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com