“Bremenli Taliban” Murat Kurnaz’ın yaşamı Alman sinemalarında gösterime giriyor

519109eb37a22_Murat_Kurnaz_dpa 5-jahre-leben-plakat-5_Jah20501956.jpg-r_640_600-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxx 20511803.jpg-r_640_600-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxx

Önce Fatih Akın, “Bremenli Taliban” olarak adlandırılan 19 yaşındayken uzun süre Guantanamo üssünde tutuklu bulunan Bremenli Murat Kurnaz hakkında kısa film yaptı. Şimdiyse Kurnaz’ın 2007’de yayınladığı “Hayatımın Beş Yılı” adlı biyografisi, Alman yönetmen Stefan Schaller’in uzun metraj filmi “Fünf Jahre Leben/Beş Yıl Yaşam” ile tekrar gündemde.

Dünya beş yıl boyunca onu konuştu. Ülkelerarası krize neden oldu. Hakkında yüzlerce haber yapıldı. El Kaide 11 Eylül’de ABD’den ortaya çıktığından bu yana adeta küresel terörün “pop ikonu”na dönüştü. Adı, Murat Kurnaz. Pakistan’da El Kaide ve Taliban bağlantılı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı, ABD’nin Guantanamo’daki hapishanelerinde 4 yıl işkence gördü, terörist damgası yedi. 2006 yılında serbest bırakıldıktan sonra da dünya onun gözünden, dilinden Guantanamo’yu, işkenceleri, Pakistan’ı ve İslam’ı tartıştı.

Kurnaz, tutukluluk döneminde yaşadıklarının anlatıldığı “Fünf Jahre Leben/Beş Yıl Yaşam” isimli filmi ile ilgili olarak Alman Zeit gazetesine verdiği demecinde, gerçeklerin filmdekinden daha ‘acımasız’ olduğunu söylüyor.

Guantanamo’da yaşadıklarını hiçbir zaman unutamayacağını ve unutmak istemediğini de ifade eden Kurnaz, ‘Yaşadıklarımın kamuoyunda unutulmaması için çaba harcıyorum. Filmde örneğin bazı işkence bölümleri yok. Oysa orada yaşanılanlar daha acımasız. Filmde görüldüğünden daha vahim. Genç insanlara işkence yapılmasını ve kötü muameleye tabi tutulmalarını unutamıyorum’ diyor.

Pakistan’a İslam dini hakkında daha fazla bilgi edinmek için gittiğini ve orada terörist olarak tutuklandığını dile getiren Kurnaz, ‘Pakistan’da tutuklandım ve Amerikalılara satıldım. Guantanamo’dakilerin saygısız bir biçimde politik amaçları için yaşadıklarını gördüm. Ben yanlış yaptığıma inanmıyorum’ diye anlatılıyor röportajda.

Guantanamo’da işkence gördüğünü ve Allah’a olan inancı sayesinde ayakta kaldığını belirten Kurnaz, ‘Ayakta kalmamda Allah bana yardımcı oldu. Bana bedensel ve zihinsel güç verdi. Beni çıkmam için ödüllendirdi. Serbest bırakılan birçok tutukluların ya psikolojik ya da bedensel rahatsızlıklar içerisinde olduğunu gördüm. Bedenimde yaralanmalar olsa da, psikolojik olarak kendimi kaybetmedim. Tamamıyla oradan sağ kurtulan çok az kişi tanıyorum’ şeklinde açıklamada bulunuyor.

Halihazırda Almanya’da yaşayan Sakarya’nın Kuşça köyünden Murat Kurnaz’ın, yaşadıklarını anlattığı, dünyada olay yaratan kitabı “Hayatımın Beş Yılı” kaçınılmaz olarak sinemaya da yansıdı. Film Perşembe günü Alman sinemalarında gösterime giriyor.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com