“Sergimi ümit etmeyi bırakmayan insanlara ithaf ediyorum”

jpeg

Yaşadığımız bu zorlu günlerde doğal olarak pek çok açılış, etkinlik, gösteri erteleniyor; 4 Haziran’da Galerist’te gerçekleştirilmesi planlanan Kendell Geers’in sergi açılışı da bunların arasında. Kendell’in ertelemeyle ilgili yaptığı çarpıcı açıklamayı duyuruyoruz.

“Hem sanatçı olmakla gelen merak hem de gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için uğraşmaktan vazgeçmeyen eski Apartheid karşıtı bir aktivist olarak İstanbul’a iner inmez kendimi barikatların ön saflarında buldum. Halen sanatın dünyayı değiştireceğine inanıyorum!

‘Cennetten Ateşi Çalmak’ şiddet ve şiirsellik, yaratım ve yıkım, vücut ve ruh üzerine bir tefekkürü ortaya koyar. Mondrian, Stella ve Lewitt’in ütopik modernist çizgileri, sınırların dikenli telleriyle sabitlenir. Yerinden oynatılmış dünya, diller ve kültürlerce ayrılmış insanlar, korkudan paramparça olmuş inanç ve etten koparılmış ruhtan bizi tek kurtaran sanattır.

Sergimi İstanbul sokaklarına, daha iyi bir gelecek için ayaklanan insanlara, hayat ve ruhun bağlılığının bir hatırlatması ve yaşayan abideleri olarak kurtarılmayı bekleyen küçük parktaki ağaç ve bitkilere adıyorum. Sergimi hala inanan ve ümit etmeyi bırakmayan insanlara ithaf ediyorum.”

Kendell Geers

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com