Casus Edward Snowden, Miranda July’a ilham kaynağı oldu

mirandajuly-554x396

Uzun zamandır sesi soluğu çıkmayan, kavramsal işleri, sinemacılığı, oyunculuğu ve performanslarıyla takibe aldığımız Miranda July, “We think alone” isimli yeni bir e-posta projesiyle gündemde. Proje, geçtiğimiz günlerde milyonlarca insanın internet ve telefon kayıtlarını izlediği bilgisini ifşa eden eski CIA çalışanı Edward Snowden’a gönderme niteliğinde.

“We think alone”a giriş yapan herkes, her hafta ünlü birinden özel bir e-posta alıyor. Lena Dunham, Kirsten Dunst, eski basketbolcu Kareem Abdul-Jabbar, fotoğrafçı Catherine Opie ve daha pek çok ünlü yıldız ve yıldızcık özel postalarını paylaşıma açıyorlar.

Miranda July bu projeyi, ABD’li istihbarat merkezlerinin milyonlarca vatandaşı internet ve telefon üzerinden dinlediğini ortaya çıkaran eski CIA çalışanı Edward Snowden’a* dikkat çekerek, özel hayat ve röntgenciliğe duyulan iştahı sorgulamak ve tartışmaya açmak için hayata geçirmiş.

“We Think Alone”, Kunsthalle Stockholm’deki Magasin 3 ile birlikte gerçekleştirilen “On the Tip of My Tongue” sergisi çerçevesinde ortaya çıkan, dünyanın her yerinden “Newsletter” kaydıyla katılınabilen müthiş bir proje.

(*ABD ulusal güvenlik ajansı yani NSA’nın tüm dünyada internet hesaplarını ve telefon kayıtlarını izlediği, depoladığı bilgisini “ı don’t want to live in a society that does these sort of things. ı do not want to live in a world where everything ı do and say is recorded. that is not something ı am willing to support or live under.” diye isyan ederek sızdıran eski CIA çalışanı. via)

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com