Ufuk Aksoy’un ilk uzun metrajı “Devremülk” Alternatif Perde’de

devremulk

Farklı ve yenilikçi kültür-sanat etkinlikleri düzenleyerek Türkiye’deki bağımsız sinema algısını güçlendiren Fil’m Hafızası yeni projesini sunuyor: Alternatif Perde. Alternatif Perde 17 Temmuz itibariyle ödüllü yönetmen Ufuk Aksoy ‘un ilk uzun metrajı Devremülk ile başlıyor.

Yaklaşık bir yıldır 2.500’den fazla sinema seyircisini farklı tür ve ülkelerden kısa filmler ile buluşturan Fil’m Hafızası, Alternatif Perde ile Türkiye’de festivaller dışında gösterilmemiş, yani vizyona girmemiş uzun metraj bağımsız filmleri bilinçli ve özgün sinemaseverlere ulaştırmayı hedefliyor. Ana akım sinemanın dışında kalan yerli ve yabancı birçok bağımsız film, Alternatif Perde kapsamında hem gösterilecek, hem gösterimleri takip eden hafta, yönetmenin de katılacağı bir atölye çalışmasına konu olacak.

DEVREMÜLK HAKKINDA

Kısa süreliğine de olsa bir yalnızlaşma denemesine karşıt yine yalnız kalamama; kaçamama, kıstırılma halini iki dişi profil üzerinden resmeden Devremülk yalınkat renkleri arasında seyircisine çok şey anlatan bir uzun metraj.

Zihnine üşüşmüş şeytanları kovmak, ruhuna biraz olsun nefes aldırmak için puslu bir adada bir eve kapanmaya niyetlenen bir genç kadın, dört günlük bir yalnızlık. Akabinde bir davetsiz misafir: Zamanı paylaşmak zorunda kalacağı bir “ikinci kadın”. Filmin iki oyuncusu Gökçe Deniz Balkan ve Melike Arslan, bu minimal yapıyı ‘yabancı’ kavramı özelinde, şüphe yüklü mesafeleri adeta görünür kılarak şekillendiriyorlar.

Sahip olmak, yalnızlık ve tedbil-i mekan üzerine sessizlikler ve kısa cümlelerle upuzun hikayelere şahit olacağınız, yer yer kendinizi, annenizi, çok sevdiğiniz eski bir kız arkadaşınızı göreceğiniz bu 81 dakikalık naif ve samimi seyrin senaryosu yine Ufuk Aksoy ve Gökçe Deniz Balkan ‘a ait.

YÖNETMENLE MASTERCLASS

26 Temmuz Cuma akşamı SAE Institute’ta yönetmen Ufuk Aksoy ‘un katılımıyla bir Masterclass – Atölye Çalışması yapılacak. Kısa filmleri ve reklam filmlerinden tanıdığımız Aksoy ile ilk uzun metraj çalışması üzerine söyleşmek, kısa ve uzun metraj üzerine bilgilenmek, ödüllü yönetmenin tecrübesinden faydalanmak isteyen herkesi Devremülk ‘ün seyrine ve akabinde atölyesine bekliyoruz.

filmhafizasi.com
facebook.com/filmhafizasi
twitter.com/filmhafizasi

https://www.facebook.com/events/575306059178537/

1.Gösterim: 17 Temmuz Çarşamba saat 21:30 – Ortaköy Feriye Sineması
2.Gösterim: 24 Temmuz Çarşamba saat 21:30 – Ortaköy Feriye Sineması
Yönetmenle Masterclass: 26 Temmuz Çarşamba saat 19:30 – SAE Institute

• Biletler Biletix web sitesinden ve satış noktalarından temin edilebilir. Ortaköy Feriye sinemasında bilet satışı yok.

http://www.biletix.com/etkinlik/PPX36/TURKIYE/tr

• Masterclass ücretsiz ve katılımcı sayısı sınırlı. İlgilenenler Biletix referans numarasıyla info@filmhafizasi.com adresi üzerinden ön rezervasyon yaptırabilir.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com