Reha Erdem’den Meltem Cumbul’a, ünlü sinemacılarla yaz atölyesi

ayla algan

Deneyimli ya da amatör sinemacıları alanında uzman isimlerle buluşturan Akademİda’nın 2013 atölyeleri 22 Temmuz’da başlıyor! Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yapılacak atölyelerde eğitim verecek isimler arasında, Reha Erdem, Ayla Algan, Meltem Cumbul, Ümit Ünal, Hüseyin Karabey, Özcan Alper, Nadir Öperli ve Övgü Gökçe gibi usta isimler bulunuyor.

Amatör veya profesyonel, fark olmaksızın sinema ile ilgilenen herkese uzman sinemacılarla birebir çalışma imkânı yaratan Akademİda atölyeleri Çanakkale Assos yakınlarındaki Kozlu Köyü’nün eşsiz doğası eşliğinde gerçekleşiyor. Katılımcılar derslerin yanı sıra tatil yapma imkanı da yakılıyor, ayrıca atölye ücretlerine konaklama ve sabah-akşam yemekleri dahil.

Sınırlı sayıda katılımcı kabul eden atölyelere kayıt yaptırmak için http://akademida.com/katilim/ sayfasındaki formu doldurabilir ya da info@akademida.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

22 Temmuz’da Ayla Algan’ın vereceği “Reklam, Dizi ve Sinema Oyunculuğu Atölyesi”yle başlayacak Akademİda’nın diğer atölyeleri ise şöyle: Altyazı dergisi ile “Sinema Okur – Yazarlığı Atölyesi” (12 – 19 Ağustos 2013), Hüseyin Karabey ile “Yapımcı Yönetmenlik Atölyesi” (19 – 26 Ağustos 2013), Özcan Alper ile “Türkiye’de İlk Film Yapmak” (26 Ağustos – 1 Eylül 2013), Reha Erdem ile “Film Yapım Atölyesi” (2 – 9 Eylül 2013), Ümit Ünal ile “Sinema Dili Atölyesi” (11 – 16 Eylül 2013), Meltem Cumbul ile “Eric Morris Metodu Atölyesi” (17 – 22 Eylül 2013).

Ayla Algan ile Kamera Önü Oyunculuk

22 – 29 Temmuz 2013

Son yıllarda televizyon dizilerinin sayısındaki olağanüstü artış sonucunda, televizyon ve sinema sektörünün “eğitimli oyuncu” ihtiyacını karşılamak üzere oyuncu adaylarına verilen “Kamera Önü Oyunculuk Atölyesi” bu yaz Ayla Algan ile Akademİda’da.

Altyazı dergisi ile Sinema Okur – Yazarlığı Atölyesi

12 – 19 Ağustos 2013

Altyazı sinema dergisinin yayın kurulundan Nadir Öperli ve Övgü Gökçe’nin rehberliğinde yapılacak bu atölye, katılımcılarına, filmleri anlamlandırmak ve yeniden yorumlamak için kapsayıcı bir bakış kazandırmayı amaçlıyor. Atölyede, farklı dönem ve coğrafyalarda çıkacağımız gezinti sırasında birbirinden çarpıcı filmlere odaklanarak, sinema tarihine ve kuramına, türlere ve film analizine dair bir tartışma yürüteceğiz.

Hüseyin Karabey ile Yapımcı Yönetmenlik Üzerine

19 – 26 Ağustos 2013

2008’de çektiği ilk uzun metraj filmi “Gitmek – Benim Marlon ve Brandom” filmiyle Türkiye ve dünyada pek çok ödül kazanan Hüseyin Karabey, yapımcılığını üstlendiği “Unutma Beni İstanbul” ve son filmi “Sesime Gel”den yola çıkarak yapımcı olan/olacak yönetmenler için sürecin detaylarını, sorun ve çözümlerini, incelemesini bu atölyede yapacak. Süreçler bizzat katılımcıların kendi projeleri üzerinden tartışılacak ve kolektif bir katkının sağlanması için katılımcılar arasında atölye boyunca çeşitli uygulamalar yapılacaktır. Tüm dersler, güncel sektör bilgileri içerecek, pratik bilgilerden oluşacak ve katılımcıların var olan projelerine uygulanmasına yönelik olacaktır.

Özcan Alper ile Türkiye’de İlk Film Yapmak

26 Ağustos – 1 Eylül 2013

“Sonbahar” ve “Gelecek Uzun Sürer” filmlerinin yönetmeni Özcan Alper,  atölyede bir senaryo taslağını ya da bir öyküyü tartışmadan önce “Sanat nedir? Neyi nasıl anlatır” sorusuna tüm sanat disiplinlerinden örneklerle bir giriş düzeyinde başlayıp sonrasında sinemaya, senaryoya bir sanat yapıtının temel malzemesi gibi yaklaşarak, yerel ve evrensel pek çok örneklerle metin üzerinde tartışmalar şeklinde geliştirecektir. Atölyede yine gerçek hikayelerden esinlenen ama kendi alanlarında sinema tarihinde kendilerine özgü yer edinmiş örnekler üzerinden bir tartışma örnekleme çalışması da gerçekleşecektir.

Reha Erdem ile Film Yapım Atölyesi

2 – 9 Eylül 2013

“2011′den bu yana Akademİda atölyeleri kapsamında atölye veren Reha Erdem, bu yıl özel bir program hazırlığında. Atölye detayları 15 Temmuz’da açıklanacaktır.

Ümit Ünal ile Sinema Dili Atölyesi

11 – 16 Eylül 2013

“Teyzem”, “Hayallerim, Aşkım ve Sen” gibi filmlerin senaryo yazarı; “9”, “Anlat Istanbul”, “Ara”, “Gölgesizler”, “Ses” ve “Nar” gibi filmlerin yazar/yönetmeni Ümit Ünal deneyimlerini Akademida bünyesinde “Sinema Dili” atölyesinde paylaşıyor. Ünal atölyesinde “Sinemada hikaye nasıl anlatılır?”, “Yazılı ya da sözlü bir hikaye sinema diline nasıl dönüştürülür?”, “Sinema dilini oluşturan öğeler nelerdir?” ve “Sinemasal anlatım nedir?” sorularının peşine düşerek özgün bir anlatım geliştirmenin inceliklerini anlatacak.

Meltem Cumbul ile Eric Morris Metodu

17 – 22 Eylül 2013

Eric Morris metodunun İstanbul resmi eğitmeni olan Meltem Cumbul, profesyonel oyunculara yönelik bu atölyede, Eric Morris metodunu kullanarak özel bir çalışma gerçekleştirecektir. Bu çalışma Psikanaliz ve Stanislavski metotlarını da kullanarak “derinleşmenizi” sağlayan Eric Morris yaklaşımını, çeşitli uygulamalı alıştırmalarla geliştirecek, oyuncunun sürprizli olmasını sağlayan fütursuz olabilmeyi size öğretecektir. Atölye başında genel olarak metod üzerinden geçilecek ve atölyenin geri kalanında karakter yaratmada ulaşım yöntemi olarak çok kuvvetli etki yaratabilen alt kişilik üzerinde çalışılacaktır.

http://akademida.org/

www.facebook.com/Akademida

www.twitter.com/akademida

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com