Nerelisin? Dedem mübadelede buradan ayrıldı

iki-kere-yabanci_09032012093015 edu2
“İki Kere Yabancı” 20. yüzyılda milyonlarca insanı köksüzleştiren ve yeni vatanlarına göç etmeye zorlayan büyük zorunlu göç hareketlerini konu alan çok yönlü bir medya projesi.

Sözlü video kaydı tanıklıklarına, nadir film ve fotoğraf arşivlerine dayanan bu proje, izleyicileri ve ziyaretçileri zorunlu göç travmasını bizzat yaşayan ve hayatta kalan kişilerle buluşturuyor. “İki Kere Yabancı”, 1923 Türk-Yunan Nüfus Mübadelesiyle başlayan, II. Dünya Savaşı sonundaki Alman-Polonyalı zorunlu göçüne, Hindistan ve Pakistan’ın ayrılmasına ve 1960-70 dönemindeki Kıbrıs krizine kadar uzanan bir yolculuğu gözler önüne seriyor.

“İki Kere Yabancı” online dağıtımın yanı sıra, Atina Benaki Müzesi, Lefkoşa Leventis Belediye Müzesi ve Istanbul Bilgi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen multi-medya sergileri aracılığıyla izleyicilerle buluşuyor.

Projeye aynı zamanda eğitim programları, hikaye anlatımı toplantıları, belgesel gösterimi, müzik atölyeleri, kamuya açık etkinlikler ve destek toplantıları da eşlik ediyor. Daha fazla bilgi için tıklayın.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com