Roman Polanski’nin küçük yaşta tecavüz ettiği “kız” hayatını yazdı

the_girl_book_cover_a_p

1977’de 13 yaşındayken Roman Polanski tarafından tecavüz edilen kız, “The Girl” isimli otobiyografisiyle gündemde. Samantha Geimer’ın anıları, yönetmenin gölgesinde geçirdiği hayata derinlemesine ışık tutuyor. 

Roman Polanski, 13 yaşındayken tecavüz etmekle suçlandığı Samantha Geimer’den iki yıl önce, yani tam 34 yıl sonra özür dilemişti. Zürih Film Festivali’nde gösterimi yapılan Laurent Bouzereau imzalı “Roman Polanski. A Film Memoir” adlı begeselde yer alan röportajında Geimer’den özür dileyen Polanski, “Hem benim, hem de basının kurbanı oldu” demişti.

ABD’nin, küçük yaşta bir kızla ilişkiye girme suçundan hakkında açtığı davada aldığı ev hapsi cezasını 2 yıl önce tamamlayan, 18 Ağustos’ta 80 yaşına basacak olan Polanski’ye, festivalde “Ömürboyu Başarı” ödülü verilmişti.

Hayatın cilvesi olmalı ki çocuk yaştaki Geimer’ı Jack Nicholson’nun Mulholland Drive’daki evinde önce alkol ve uyuşturucu verip sonra tecavüz eden Roman Polanski’nin olaydan bir ay önce 20 Şubat 1977’de çektiği bir fotoğraf, kitabın kapağını süslüyor. 13 yaşın masumiyetiyle bize bakan bu yüz, gölgede geçen koca bir ömrü en çok da yönetmenin yüzüne ve ruhuna boca ediyor sanki.

17 Eylül’de çıkacak olan “The Girl: A Life in the Shadow of Roman Polanski” isimli kitap, Polanski’ye 80. yaş armağanı gibi de algılanabilir belki.

 

 

 

 

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com