Ben benim, dünyalar arasında, gölgeler arasında

BRK_3751-small BRK_3874-small Sunakta Geyik TAV?AN06644

11 Eylül’de Fener’de Yoakimion Rum Kız Okulu’nda (Kuruluş 1879)  Kalliopi Lemos’un “Ben benim, dünyalar arasında, gölgeler arasında” başlıklı sergisi, Beral Madra küratörlüğünde 13. İstanbul Bienali paralel etkinliği olarak açılıyor.

Lemos 1988’de öğrenci kalmadığı için kapatılmış olan Yoakimion Rum Kız Okulu  için gerçekleştirdiği yerleştirmede  kaçak insan trafiğinde kadın ve çocukların dillendirilemeyen deneyimlerine, gövdeleri ve onurlarına açılan derin yaralara odaklanıyor.

O, her insanın hakkı olan “onur” ve “saygınlık” gibi özelliklerin insan karakterinin temel nitelikleri olduğuna ve bütün zamanlar içinde kadınların ve çocukların toplumların duyarsızlığı nedeniyle çeşitli kötülüklere göğüs germek zorunda olduğuna inanıyor. Bu yerleştirme, bütün özellikleriyle kadın ve çocukların bu genel soruna nasıl dayanabildiklerini göstermek amacını taşıyor.

Lemos bu sergide yedi karışık teknikte heykelini ve bellek çağrışımlı bir ses yerleştirmesini sunuyor. Bu yapıtlar küresel bağlamda sürmekte olan ve özellikle Asya, Afrika ve AB arasında gerçekleşen yasa dışı göçlerin oluşturduğu trajik olaylarda en çok etkilenen kurbanlar olan kadınların ve çocukların durumuna dikkat çekmek amacını taşıyor.

Lemos’un projeleri 2006’dan günümüze, Elefsina (2006), İstanbul (2008) ve Berlin (Brandenburg Kapısı önü 2009)’de terk edilmiş teknelerle yaptığı yerleştirmeleriyle bu konuda geniş bir kamu bilinci oluşturmayı başardı.  İstanbul için gerçekleştirdiği tekne yerleştirmesi Bilgi Üniversitesi Silahtarağa Kampüsü’nde durmaktadır. 2012 yılında 3. Çanakkale Bienali için gerçekleştirdiği tekne yerleştirmesini ise Çanakkale’ye armağan etmiştir; bu yapıt Çanakkale Limanı’na yerleştirilecektir.

Sanatçı, bu sergisi için mitolojik figürleri çağrıştıran, kaideler üstünde duran, koltuk değneklerine dayanan ya da bir av ganimeti gibi tavandan asılan yarı insan yarı hayvan tunç heykeller üretti.  Bu heykeller izleyicinin dikkatini insanın arkaik kültürlerine ve mitolojinin psikanalitik perspektifine yönlendiriyor.

Bu, farklı başlar ve gövdelerin birbirine eklenmesiyle oluşan melez karakterler adeta insan ve hayvan arasındaki doğal bağlantıların, iki doğa arasındaki eşiğin, eşikte duran varlıkların düşsel görüntüleridir. Bu karakterler, bir zamanlar çocukların doldurduğu, şimdi ise eşikte duran yüklü ve yaralı bilinçlerin metaforları olarak bu okulda yer almaktadır.

Sergi, FENER YOAKIMION RUM KIZ OKULU VAKFI’NIN izniyle, NİLÜFER SÜLÜNER koordinasyonunda ve endüstri tasarımcısı MURAT ÖZELMAS’ın mekan ve sergi tasarımında  KUAD GALERİ, BM ÇAĞDAŞ SANAT MERKEZİ tarafından düzenleniyor.

Sergi 12 Eylül-10 Kasım 2013 tarihleri aralığında, Pazar-Pazartesi dışında her gün 10:00 – 19:00 saatleri arasında gezilebilir.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com