Neyi değiştirmek istiyorsan, hemen söyle!

926_1rattrat_02

Ben Rattray’in kurduğu, dünyanın en büyük imza kampanyası platformu change.org, nerede olursa olsun herkese görmek istediği değişimi gerçekleştirebilmesi için olanak sağlıyor. Son dönemlerde hayatımızda önemli bir yer tutan, dünyanın en büyük imza kampanyası platformunu biraz daha yakından tanıyalım.

Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, bir fark yaratabilmek için sahip olduğumuz imkanlar eskiden olduğundan çok daha fazla. Önceleri, insanları bir dava etrafında toplamak fazlasıyla zaman, para ve karmaşık altyapılar gerektiren zorlu bir uğraştı. Ama teknoloji, her zamankinden daha fazla bizi birbirimize yaklaştırdı.

Artık, herhangi birinin bir kampanya başlatabilmesi ve kendi bölgesindeki yüzlerce insanı ya da dünya çapında yüzbinlerce insanı harekete geçirerek şirketleri ve devletleri daha hesap sorulabilir ve duyarlı hale getirmesi mümkün.

Change.org, fark yaratmayı kolaylaştırarak ve aslında dik durup fikrini açıkça söylediğinde neleri başarmanın mümkün olduğunun farkına varmaları için insanlara ilham vererek bu çarpıcı dönüşüme ivme kazandırmak istiyor.

Hiçkimsenin çaresiz olmadığı ve değişim gerçekleştirmenin günlük yaşamının parçası olduğu bir dünya için çalıştığını söyleyen change.org kurucuları, “bu daha başlangıç, ve senin de bize katılacağını umuyoruz” diyor.

7 Şubat 2007’de Ben Rattrey’in kurduğu change.org’un 196 ülkede 40 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. Her gün insanlar bu araçları kullanarak -yerel, ulusal ve küresel bağlamda- kendi toplumlarını dönüştürmek istiyorlar.

Bu ister, kızının okulundaki kabadayılıkla mücadele eden bir anne olsun; ister bankaların adil olmayan aidatları iptal etmesini isteyen müşteriler; ya da yolsuzluğa bulaşmış görevlilerden hesap sorulmasını isteyen vatandaşlar olsun; bireylerin başlattığı binlerce kampanya, change.org‘da başarıya ulaştığı gibi, binlercesi daha her hafta başarıya ulaşıyor, ulaşmak için uğraşıyor.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com