Bağlandınız mı, iyi, şimdi yalnızsınız!

22turkle-web-superJumbo alone-together_custom-8b41fa4f801654c75baacc2e603abcb275392338-s6-c30

Tuhaf ama gerçek; birbirimizden daha az, teknolojiden daha fazla şey istiyoruz. MIT psikoloğu Sherry Turkle tam da bunun üzerinde duruyor; hatta kitabının ismi şöyle: Alone Together: Why We Expect More from Technology and Less from Each Other.

Farkında mısınız, sokakta, iş yerinde, evde, restoranda insanlar çoğunlukla konuşmak yerine, o an çektikleri bir fotoğrafı, anında sosyal ağlarda paylaşıp, gelen yorumları okumayı tercih ediyor. Birileri varken de yokken de bu böyle. Konser izlemek değil, konserin fotoğrafını çekmek, yemek yemek değil, önce yemeğin fotoğrafını çekmek vb. Herkes bir arada ve birlikte yalnızlaşıyor.

Sherry Turkle‘ın birlikte nasıl yalnız olduğumuzu anlatan üçlemesinin sonuncusu “Alone Together: Why We Expect More from Technology and Less from Each Other” önemli bir paradoksa ışık tutmaya niyetleniyor, başarıyor da.

Facebook, Twitter gibi sosyal platformlarda arkadaşa arkadaş demeyenlerin yalnızlıklarının nasıl arttığını inceleyen kitabın açılımı için Shimi Cohen’nin hazırladığı animasyon filmini ve Turtle’ın 2012 Şubat ayındaki  TED Talk kaydını aşağıda izleyebilirsiniz.

Ve de elbette konuyla ilgili kitabını, basılı veya dijital formatta okumanızı da tavsiye ederiz.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com