Hint Sineması’nın 100. yılında Satyajit Ray sezonu

poster1_0 poster2_0 poster3_0 poster4_0

Hint Sineması’nın 100. yılı hasebiyle Londra’da kutlamalar devam ediyor. BFI‘ın (British Film Institut) Southbank London‘da düzenlediği iki ay sürecek Satyajit Ray sezonunda, sanatçının film retrospektifi ve inovatif film afişleri sergisi yer alıyor.

İşte döneminde oldukça ses getiren ve yenilikçi bir bakış sergileyen o sinema afişlerinden bazıları..

*Satyajit Ray kimdir ( 2 Mayıs 1921 – 23 Nisan 1992)

Bangladeşli yönetmen, yapımcı. 20. yy.’ın en önemli yönetmenlerinden. Kalküta’da Bangladeşli ve sanat dünyasının önde gelen ailelerinden birinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Presidency College ve Visva-Bharati Üniversitesinde okudu. Kariyerinin başında reklam alanında çalışan Ray, Fransız yönetmen Jean Renoir’le tanışması ve bir Londra ziyaretinde İtalyan yeni gerçekçi film Bisiklet Hırsızları’nı seyretmesinin ardından, film çekmeye karar verdi.

Aralarında uzun metrajlı, kısa metrajlı filmler ve belgeseller olmak üzere 74 film yönetti. İlk filmi, Cannes Film Festivali ödülü dahil pek çok uluslararası ödül alan Yol Türküsü (Pather Panchali) idi. Bu film, Yenilmez (Aparajito) ve Apu’nun Dünyası (Apur Sansar) ile birlikte, Apu Üçlemesini oluşturdu.

Sinemada senaryo yazımı, kasting, müzik, görüntü yönetmenliği, sanat yönetmenliği, jenerik ve reklam materyallerinin hazırlanması gibi pek çok görevi üstlendi. Aynı zamanda, kurgu türünde eserler veren bir yazar, yayıncı, çizer, grafik tasarımcı ve sinema eleştirmeniydi. Kariyeri boyunca, aralarında 1992 yılı Akademi Onur Ödülü de olmak üzere, çok sayıda ödül aldı.

Kalp rahatsızlığı nedeniyle 1992 yılında hastaneye kaldırılan Ray, aynı yıl 23 Nisan’da Kalküta’da öldü. (via viki)

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com