Deri ve kemiğin dramatik birlikteliği

Francesco_Albano_-_edavetiye

francesco_portrait2

Galerist, çağdaş sanatın yükselen isimlerinden Francesco Albano’nun ‘On the Eve’ başlıklı Türkiye’deki ilk kişisel sergisine 29 Ağustos – 20 Eylül 2013 tarihleri arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi Tek Kubbe’de yer veriyor.

“Alacakaranlık, hiç bir şeye atıfta bulunmayan bir zaman dilimi. İşlerim, gecenin sabaha en yakın olduğu bu an’a gönderme yapıyor. Bu, yenisinin ve tazesinin geleceğini tasavvur bile edemediğin, potansiyel ve bitkin enerjilerle dolu ilkel bir boyut. Beden, ne geceden vazgeçebilir ne de gündüzü farkedebilir. Bu zaman dilimi, gece ve gündüz arasında, Tanrı’nın bile, eğer varsa, başka bir şeyle meşgul olduğu bir oyuk.”

Francesco Albano

İnsan bedenindeki yegane heykel formu olarak nitelediği kemikler ve başrolü üstlenen derinin dramatik birlikteliği üzerinden yola çıkan Francesco Albano, sosyal ve duygusal baskıların insan bedeni ile tarihsel hafızamız üzerindeki etkilerine odaklanıyor.

Bedenin temel yapıtaşları olan deri ve kemik arasındaki ilişki ile gece ve gündüz arasındaki zıtlığı özdeşleştiren sanatçı, bu derin ve birbirine aykırı kavramların birlikteliğinden olağandışı varlıklar yaratıyor.

Gece ve gündüz arasındaki alacakaranlık anı’nı (on the eve), insan bedeninin tinsel referansı olarak gören sanatçı, ortaya koyduğu formlarda zihnin algılayamadığı tüm potansiyel ve fiziksel olanakların varlığına ışık tutuyor.

Albano’ya göre “deri” iç ve dış arasındaki en yakın sınır, kimlik, bir tür muhafaza alanı olarak yokluk ve arzu gibi hisleri temsil ederken; “kemik” deriyi çerçeveleyen, taşıyan, ayakta tutan temel ve durağan bir yapı olarak fiziksel varlığı tamamlıyor.

Francesco Albano Hakkında

Carrara’daki Güzel Sanatlar Akademisi’nden 2000 yılında mezun olan Francesco Albano (İtalya, 1976) 2005’te Ulusal Heykel Ödülü MUIR’ı aldı. İlk kişisel sergisini 2008’de, ‘Everyday Bestiary’ başlığı altında Milano’da sergileyen Albano, son olarak 2011’de Venedik Bienaline paralel ‘The State of Art, Tese di San Cristoforo, Arsenale’ isimli karma sergide ve ‘P.I.E.T.A.S.’ isimli sergisiyle Studio9’da yer aldı.

Adres

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi Tek Kubbe,

Boğazkesen Cad. Defterdar Yokuşu No:2

Tophane, Beyoğlu 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com