“Gizli Yüz”üyle Şahin Kaygun Elipsis’te

Self-Portre-3 photo

Elipsis Galeri, 10 Eylül – 20 Ekim tarihleri arasında Şahin Kaygun’un “Gizli Yüz” sergisine ev sahipliği yapacak. Türkiye’de çağdaş fotoğrafın öncüsü Şahin Kaygun, 20 yılı aşkın süredir ilk kez İstanbul’da solo sergisi ile karşımıza çıkıyor. Serginin küratörlüğünü ise Yekhan Pınarligil üstleniyor.

Sergi, farklı tekniklerle ortaya çıkan denemeleri ile Şahin Kaygun’un tarzını ön plana koyuyor. Işıkla oynayarak, sonra fotoğraflara fiziki müdahalelerde bulunarak; kazıyarak, boyayarak, çizerek, hatta kimyalarını değiştirerek, emülsüyonları alt üst ederek, her halükarda ‘surimpression’ a başvurarak deneyler yapıyor Kaygun.

Bilindik tekniklerin sınırlarını bu şekilde sorgulayarak, olasıklarını zorlayan bir sanatçının içinde bulunduğu sosyopolitik şartlara bakışının zenginliğini gözler önüne seriyor. Kaygun’un seksen sonrası çalışmalarının ortak noktası bir nevi “Gizli Yüz”ün çehresini oluşturuyor. Portre konusunda deneyimli olan sanatçı bu tarihlerden itibaren modellerinin yüzlerini gizlemeye başlıyor.

Aksaklık, tekrar, yokluk ya da eksiklik olarak düşünebileceğimiz bu durum, bir kaç istisna haricinde sanatçının işlerini bütünüyle etkiliyor. Deneysel tavrını suretlere uygulamaktan da kaçınmıyor, bazı fotoğraflarda suratlar kazınıyor, bazılarında ise tüllerle kaplanıyor, görüntü bulanık bir halde ya da çerçeve dışında dahi karşımıza çıkabiliyor. Fotoğraflarına baktıkça saklanan suretler kim olduğumuzu unutturuyor, bizi biz yapanı yitirdiğimizi farkettiriyor. Bu tercihlerin bilinçli mi yoksa Kaygun’un bilinçaltı dürtüsünün etkileri mi hala bilinmemektedir.

Şahin Kaygun kimdir?

1951 yılında Adana’da doğdu. 1973 yılında İstanbul Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu’ndan mezun oldu. 1978’de ‘Görüntüler’ ve çeşitli Türk sanatçılarının portrelerinden oluşan “Sanat İnsanları” adlı sergileri düzenledi. 1980′ de “Hüzün – Anılar – Bir Anadolu Türküsü” adlı bir sergi açtı; aynı yıl Salzburg Yaz akademisine devam etti.

1980 yılında Polaroid’le çalışmaya başlayan Kaygun’un fotoğraflar üzerindeki şaşırtıcı denemeleri, Türkiye dışında Avusturya, Almanya, İsviçre, İngiltere, ABD ve Japonya gibi ülkelerde sergilendi. Polaroid fotoğrafları, Uluslararası Polaroid Koleksiyonu’na katıldı ve bu koleksiyondaki diğer eserlerle birlikte 2011 yılının ekim ayında Viyana’daki Westlicht Müzesi’nde sergilendi.

Türkiye ‘de 1984’te Ankara Sanat Kurumu ödulünü kazandı. Fotoğraf dışında sinemayla ilgilenip, 1987 yılında Afife Jale ve 1988’de ise Dolunay filmini yönetti. Dolunay, başta Cannes olmak üzere uluslararası festivallerde gösterildi. Kaygun, 1992 yılında yaşamını yitirdi. Aynı yıl, Bir Fotoğrafçının Günlüğünden Notlar isimli kitabı yayınlanırken, 1993 senesinde ise çeşitli dönemlerdeki çalışmalarını içeren Tüm Bir Yaşam adlı kitabı Kültür Bakanlığı Yayınları tarafından yayınlandı. Aynı zamanda Kaygun’un bir dizi fotoğrafı 2013 yılında İstanbul Modern’de duzenlenen Karma Koleksiyon sergisinde yer aldı.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com