Google için pişer, Arcade Fire’a düşer!

arcade-fire-reflektor-2 arcade-fire-reflektor3

Çıktı çıkıyor derken, Arcade Fire’ın yeni albümünün lansmanı iki gece önce online olarak yapıldı. Hayranlarına bambaşka bir internet deneyimi yaşatan web sitesinin arkasında Cut Magazine’nin sevdiği isimlerden Aaron Koblin ve yönetmen Vincent Morisset var. İkilinin Google için özel proje yaratmak istemesiyle doğan site, grubun şöhretini sağlamlaştıracağa benziyor.

Arcade Fire’ın 29 Ekim’de piyasaya çıkacak olan albüme ismini veren parçalarının promosyonu için yaratılan justareflektor.com kullanıcıların cep telefonlarıyla dahil olabilecekleri ilgi çekici bir proje.

Proje, Arcade Fire’ın 2007’de yine Morisset işbirliğiyle yaratılan, belki de ilk web videosu olma özelliğini taşıyan Neon Bible‘dan, 2010’da çıkan The Suburbs için hazırlanan “art work”lerden, Sprawl II ve elbette büyük ses getiren The Wilderness Downtown’dan fragmanlar içeriyor.

The Wilderness Downtown, aslına bakılırsa Koblin ve yönetmen Chris Milk’in Arcade Fire’dan ziyade, Google Chrome için hayata geçirdikleri bir projeydi. Milk’in grup üyeleriyle olan yakınlığı bu sayede öne çıkmalarına önayak olmuştu; ki yeni proje de Morisset ve Koblin’in Google’a bir şeyler tasarlamak istemeleriyle ortaya çıktı.

İkili ilk kez OFFF Barcelona 2011’de tanışıp hemen birlikte çalışmaya karar vermişti. Tuhaf bir şekilde bir gün birlikte çalışacağını hisseden ikili için en doğru zamanlama geçen yıldı. Çeşitli fikir ve düşüncelerle bir araya gelen yönetmen ve tasarımcı ikilisi, farklı iletişim kanallarını bir araya getirerek söz konusu projeyi yarattılar.

Morisset ve Koblin’in ve Morisset’in her projede vazgeçilmez olan adamları  Édouard Lanctôt-Benoit, Caroline Robert ve Brandon Blommaert’in önemli rol oynadığı web deneyiminin kamera arkası görüntüleri için aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririz. 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com