Bu filmler ön yargılarınızı sarsacak!

two_mothers

Altın Portakal bu yıl seyircileri için “Kırılmalar / Yansımalar” başlığıyla duvarlarımızı ve ön yargılarımızı sarsacak filmlerden oluşan özel bir seçkiyle karşımızda.

Antalya Büyükşehir Belediyesi & Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğiyle 4 – 11 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında yer alan “Kırılmalar / Yansımalar” programında, Almanya’dan Japonya’ya, Arjantin’den Slovakya’ya, dünyanın dört köşesinden yeni yapımlar sinemaseverlerle buluşacak.

Seçkide yer alan filmlerde; aile içerisinde yaşanan çatışmalardan yola çıkılarak genel bir resme ulaşılıyor. Filmlerdeki karakterler, hayatlarının beklenmedik bir anında karşılarına çıkan olaylar sonucunda, alıştıkları aile hayatının sağladığı güvenli bölgenin dışına çıkıp, gerçeklerle yüzleşmek ve yeni kararlar almak zorunda kalıyorlar. “Kırılmalar / Yansımalar”, bu yüzleşmeleri konu edinen öykülerle toplumun genelindeki çatışma ve gerilimlere ışık tutuyor.

Avrupa, Asya ve Latin Amerika’dan yeni yapımlar

Usta yönetmen Hirokazu Koreeda’nın Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü kazanan filmi “Like Father Like Son – Benim Babam Benim Oğlum”;

Arjantin sinemasının ödüllü yönetmeni Santiago Loza’dan bir orta sınıf ailenin yüzleştiği çatışmayı konu alan “La Paz”;

Avrupa sinemasının genç yönetmenlerinden Mira Fornay’ın Rotterdam Film Festivali’nden En İyi Film ödüllü, ana karakterinin önyargılarıyla yüzleşirken yaşadığı çevre ile olan çatışmalarını konu alan son filmi “My Dog Killer”;

İlk uzun metrajlı filmi “Extraño” ile Rotterdam Film Festivali’nde En İyi Film ödülü alan Stephan Lacant’ın, hayatına yön vermeye çalışan genç bir adamın öyküsünü perdeye taşıdığı son filmi “Free Fall”;

Avrupa sinemasının genç yönetmenlerinden Anne Zohra Berrached’in gerçek bir öykü üzerine kurulan senaryosuyla, aile ve ilişki kavramlarını sorgularken toplumsal önyargılara odaklanan ilk uzun metrajlı filmi “Two Mothers”*, seçkide yer alan ve Altın Portakal Festival izleyicisi ile buluşmayı bekleyen filmler.

*Two Mothers – İki Anne, Anne Zohra Berrached, Almanya, 2013, 75’ (foto)

Anne Zohra Berrached’in ilk uzun metrajlı filmi “Two Mothers – İki Anne” bebek sahibi olmaya karar veren ancak beklemedikleri güçlüklerle karşılaşan lezbiyen çiftin mücadelesini perdeye taşıyor. Gerçek bir öykü üzerine kurulan senaryosuyla “Two Mothers – İki Anne” aile ve ilişki kavramlarını sorgularken, hem karakterlerin beraberliklerini sorgulayışına hem de toplumsal önyargılara odaklanıyor.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com