“Her fotoğraf o anda nasıl hissettiğimizi anlatan bir oto portremiz gibi”

VANMAT-2006.00031 VANMAT-2007.00011 VANMAT-2011.0002 VANMAT-2011.0003 VANMAT-2011.0004 VANMAT-2011.0005 VANMAT-2011.0006 VANMAT-2011.0008 VANMAT-2011.0009 VANMAT-2011.0010

Çağdaş güzellik kavramını değiştiren dünyanın en ünlü sanatçılarından; Hollandalı fotoğrafçı ikilisi Inez&Vinoodh’un Türkiye’deki ilk sergisi ISTANBUL’74 ve Gagosian galeri işbirliği ile İstanbul’da! Bugün açılacak olan sergi 23 Ekim’e kadar izlenebilecek.

Çektiğimiz her fotoğraf aslında o anda nasıl hissettiğimizi anlatan bir oto portremiz gibi. -Inez & Vinoodh

Hem iş hem de özel hayatlarında yirmi beş yıldır birlikte olan Inez & Vinoodh, fotoğraf sanatında dijital manipülasyonun potansiyelinin ve gücünün ilk farkına varanlardan. İkili, güzellikle acayipliği; zarafetle aşırılığı; sadelikle abartıyı bir araya getiren sıra dışı karelerinde insan kimliğini mükemmel bir ceset gibi göstermeyi başarıyor.

1990’lı yılların başından itibaren nude, portre, still life, grafik gibi sayısız türde üretim yapan sanatçıların sanat, moda ve popüler kültürün yanı sıra, deneysel montaj ve kurgu alanlarına da katkıları büyük.

Dijital teknikleri olaganüstü işler çıkarmak için araç olarak kullanan Inez ve Vinoodh, görünenin altında yatan karmaşık içsel dinamikleri yeniden yorumlayarak; çağdaş güzellik anlayışını alışılmış halinden çıkarıp en sıra dışı haline dönüştürmeyi başarıyor.

Eski ve yeni işlerinin bir araya getirmiş halinden bir seçki sunacak olan sanatçılar; bu sergilerinde ilk defa olarak nefes kesici güzellikteki çiçek fotoğraflarını gösterecekler. Çiçeklere duydukları tutku ve geçmiş dönem Alman ustalarının detaylı çiçek resimlerinden ve Robert Mapplethorpe, Irving Penn ve Nobuyuski Araki gibi sanatçıların sürdürdüğü gelenekten ilham alan Inez ve Vinoodh, bu türü yeniden canlandırmayı ve kendilerine özgün çizgilerine taşımayı başarıyorlar.

Tomurcuklanan çiçekleri analitik bir detayla fotoğraflayan sanatçılar, bu çiçekleri bembeyaz bir fonda çekerek tıpkı fotoğrafladıkları insanlar gibi onlara insani nitelikler kazandırmakta ustalar.

Sanatçılar İstanbul’daki ilk sergilerinde sunacakları seçkide, farklı dönem ve konuları kapsayan işleri arasında geçici bir ilişki yaratmaya çalışırken insanlar, mekanlar ve objeler arasındaki soyut eşitlikleri de ortaya koyacaklar.

Yer: 

ISTANBUL’74
Galata Sarap Iskelesi Sokak,

Süha Fazlı Han No:8 Karaköy – İstanbul

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com