Gülsün Karamustafa’nın hapishane gözlemleri ilk kez sergileniyor

Bir Yudum Sevgi 1244_800

 

Gülsün Karamustafa, Salt’da izleyicileri bekleyen ‘Vadedilmiş Bir Sergi’ adlı kişisel sergisinde, 1971’deki askeri darbede tutuklanıp, müebbet hapis cezası alan hükümlülerle birlikte yattığı hapishane gözlemlerine dayanan 17 resmini ilk kez sergiliyor.

Bu ayın Uzun Perşembe’sinde, sanatçı Gülsün Karamustafa’nın SALT Beyoğlu’ndaki sergisi Vadedilmiş Bir Sergi kapsamında saat 19.00’da (Türkçe ve İngilizce) sergi turu düzenleniyor.

Saat 20.00’de Açık Sinema’da, yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın, sanat yönetmenliğini ise Karamustafa’nın yaptığı Bir Yudum Sevgi filmi gösterilecek. 1984 yapımı film, evlilik hayatında mutsuz olan olan dört çocuklu bir kadın ile ona fabrikada iş ayarlayan adam arasındaki aşk ilişkisini konu alıyor.

SALT Galata’da yer alan Biri, Hiçbiri, Binlercesi sergisinin rehberli turları saat 19.00’da (Türkçe ve İngilizce) başlayacak. Elio Montanari’nin sergisi, sanatçıların üretim süreçlerindeki konsantrasyon ve tutkuya ışık tutan, tarihsel öneme sahip sergilerin kurulumlarını belgeleyen fotoğraf dizilerini bir araya getiriyor.

SALT Ulus’taki Modern Denemeler 5: Aşı sergisinin saat 19.00 (İngilizce) ve 20.00’deki (Türkçe) turlarını, projenin araştırmacısı Aslıhan Demirtaş verecek. Sergi, Türkiye’deki baraj göllerinin coğrafi, kültürel ve toplumsal etkilerini irdeliyor.

Uzun Perşembe’lerde ayrıca, SALT Galata’daki kafe ile hem SALT Beyoğlu hem SALT Galata’daki kitapçıda özel indirimler sunuluyor. Yine SALT Galata’da yer alan ve geniş kapsamlı bir kütüphane ile arşivi içeren SALT Araştırma’nın yanı sıra, geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemlerinin az bilinen dünyasını yansıtan Osmanlı Bankası Müzesi de saat 22.00’ye kadar açık.

SALT Beyoğlu, SALT Galata ve SALT Ulus, her ayın son Perşembe’si saat 22.00’ye kadar açık. Uzun Perşembe’lerde ücretsiz sergi ve bina turları düzenleniyor; SALT Galata’daki kafe ile hem SALT Beyoğlu hem SALT Galata’daki kitapçıda özel indirimler sunuluyor.

Görseller:  

Bir Yudum Sevgi afişi

Mystic Transport, 1992

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com