“Yeğenine logo yaptırabileceğine inanan müşteri logosunu yeğenine yaptırsın!”

zeynep_kaytanci-cb-med

Bugün başlayan ve 23 Eylül Pazar gününe kadar sürecek olan santralistanbul’daki MindBody Festival‘in ajansıyla birlikte tasarım, redaksiyon ve reklam çalışmalarını da yürüten, 13 yıldır reklam yazarlığı yapan Creative Bonanza’nın kurucu ortaklarından Zeynep Kaytancı sorularımızı cavapladı.

Hikayeniz?

2009’da, üç yaratıcı şahıs, güçlerimizi birleştirip Creative Bonanza’yı kurduk. Çok planlı olmadı aslında… Farklı ajanslarda çalışıyorduk. Başladığımızda 10 yılı aşkın süredir sektördeydik ve işin mutfağında oldukça tecrübe kazanmıştık. Derken taşlar yerine oturdu ve kendimizi ajans patronu olarak bulduk.

İşimizi severek yapmamız ve büyük-küçük demeden her çalışmaya aynı özeni göstermemiz bize birçok müşteri kazandırdı. Dardanel, Dardenia, Açı Okulları, Contemporary İstanbul, Nezih Kitabevi, PostAssist, Vakko gibi markalara hizmet verdik. Genellikle kurumsal kimlik tasarımı, çizgi altı reklam, ambalaj tasarımı, karakter tasarımı, illüstrasyon ve son zamanlarda da web tasarımı konularına ağırlık veriyoruz.

4 seneyi aşkın sürede, kadromuzda değişiklikler olmadı değil. Ömer Ozan Erdoğan, Zeynep Kaytancı ve Uğur Berkay Şenerken olarak başlamıştık; şimdi aramıza Evren Kayhan da katıldı. Berkay ise yoluna bizden bağımsız olarak devam ediyor. Bizim maceramız ise yeni markalar ve tasarımlarla son sürat sürüyor. Bizi izlemeye devam edin…

Zaaflarınız?

İtiraf etmek gerekirse, bazen aynı anda bambaşka alanlara yönelmenin sıkıntısını çekiyoruz. Bir yandan sergiler açıp, bir yandan hizmet verdiğimiz markalara yeni fikirler üretip, bir yandan kendi ürünlerimizi tasarlamak yorucu olabiliyor. Ama yorulsak da, sonunda ortaya çıkan işler ve herkesin mutlu olması, her şeye değiyor.

Altını çizmek istedikleriniz?

Tasarımın bir marka için önemli bir değer olduğunu düşünüyoruz. İyi tasarım, markaya çok şey katıyor. Bu yüzden tasarımın altını iyice çizmek isteriz.

İlham nasıl oluyor da oluyor?

Çok gezerek, çok görerek, sürekli yeni bir şeyler öğrenerek, yeni deneyimler kazanarak, merak ederek, okuyarak… Kısacası yaratıcı bünyeyi sürekli besleyerek oluyor.

Fikir dediğiniz nedir ki?

Fikir altındır, Creative Bonanza da altın madeni.

Kahramanlarınız?

Gerçek dünyada “kahramanımız” diyebileceğimiz kimse gelmiyor aklıma şu anda… Ama kurgu dünyalardan kahramanlarımız çok… Ozan’ın ilk aklına gelenler: Sünger Bob Kare Pantolon, Safety Queen, Mavi Muammer… (Bu bizim Küpşehir sergimizden bir karakter. Donundaki reflektörlerle kötülerle savaşan, mavi renkli bir süper kahraman kendisi.) Benim aklıma ilk gelenlerse: Stainboy, Harry Potter serisinden Severus Snape, Frankenweenie, Donnie Darko… Evren’in ilk aklına gelen ise Homer Simpson oldu.

Hangi müşteri gelsin?

Tasarımın değerini bilen, bilgi ve tecrübeye önem veren, markasına değer katmak isteyen müşterilerle çalışmalarımız çok daha keyifli ve verimli oluyor.

Hangi müşteri gelmesin?

Yeğenine logo yaptırabileceğine inanan müşteri gelmesin, logosunu yeğenine yaptırsın.

Müşterileriniz?

PostAssist, 360HR, Koi Tokyo Cosmetics, MindBody Festival İstanbul, BT Müzikevi, şu anda hizmet verdiğimiz markalar arasında…

Sizden sonra kime yer verelim?

DUCK Design Studio gayet güzel olur.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com