Sokaklarda sanata dokunmak serbest!

Istanbul Modern 1 Istanbul Modern 2 Istanbul Modern 3

İstanbul Modern, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenen “İstanbul Turizminin Yeni Çekim Alanı: Çağdaş Sanat” projesiyle kentin işlek noktalarına ve İstanbul Modern’e 13 adet dokunmatik ekranlı panel ve müze içine tablet bilgisayarlar yerleştiriyor.

Yerleştirilen dokunmatik ekranlı paneller ve tablet bilgisayarlar ile müzenin potansiyel ziyaretçilerinin çağdaş sanatla ilgili farkındalığının sağlanması, ücretsiz eğitim ve sosyal programlara katılımın artırılması ve İstanbul’da gelişen alternatif kültür turizmine katkıda bulunulması hedefleniyor.

Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yönelik Küresel Turizm Merkezi İstanbul Mali Destek Programı kapsamında gerçekleştirilen bu projeyle, İstanbullulara ve yerli-yabancı turistlere teknoloji aracılığıyla modern ve çağdaş sanatın görünürlüğünü arttırmak amaçlanıyor.

İstanbul Modern’in sergi, etkinlik ve eğitim programlarını daha erişilir kılmak için başlattığı bu yeni ve güncel dijital uygulamayla, çağdaş sanata ulaşılabilirlik kolaylaşacak.

İstanbul’da Kabataş, Karaköy, Beyoğlu gibi yaya trafiği olan bölgelerde ve İstanbul Modern’de konumlanmış olan bu interaktif dijital paneller sayesinde potansiyel müze ziyaretçileri, İstanbul Modern’deki güncel sergileri, eğitim programlarını ve etkinlikleri kolayca takip edebilecek.

Proje İstanbul Modern’in her kesimden ziyaretçiye sanatı sevdirme ve onların etkin biçimde sanata katılımlarını sağlama misyonuna önemli katkı sağlayacak. Ziyaretçinin ilgiyle kullanımını sağlayacak bir iletişim dili ve küratöryel kapsam ile hazırlanmış içerik, hem Türkçe hem İngilizce olarak potansiyel ziyaretçilerin hizmetine sunuluyor.

Dokunmatik ekranlı dijital panellerin yerleştirilecekleri yerler

- Sultanahmet Meydanı

- Kadıköy (Karaköy-Eminönü-Kabataş İskelesi)

- Havalimanları

- Kabataş

- Beyoğlu Tünel ve Galata Kuledibi

- Kanyon AVM

- İstanbul Modern Sanat Müzesi

• Tablet Bilgisayarlar: Proje kapsamında İstanbul Modern’de ziyaretçilerin kullanımına sunulan tablet bilgisayarlardaki İstanbul Modern mobil uygulaması aracılığıyla müze koleksiyonu, sanatçılar ve eserleri ile ilgili kapsamlı bilgilere, dijital sergi kataloglarına ve yayınlara erişilebiliyor.

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com