“Markalar ve reklamcılar ruhlarını temizleme yoluna girdi”

Irem alevBir nevi görücü usulü bir araya gelen ve 10 yıldır birlikte çalışan Magma Istanbul ve Hello Magma‘nın kurucuları İrem Gören ve Alev Çeliktaş, “Haftanın Yerli Tasarım Ajansı” bölümümüzde mercek altında.

Hikayeniz?

10 yıllık, 2 ortaklı, kadın egemen bir ajansız. Alev ve ben birbirini neredeyse hiç görmeden, ortak bir arkadaşımızın telefonlarımızı değiş tokuş etmesi sonucu ortak olmuş 2 reklamcıyız.  Bir nevi görücü usulü yani. Ve bir yerde okumuştum, araştırmalar görücü usulü yapılan evliliklerin, normal evliliklere kıyasla daha uzun soluklu ve daha mutlu olduğunu söylüyordu. Kesinlikle katılıyorum ve mantığını da çok iyi anlayabiliyorum. Alev bu görücü usulü güzellemesine karşı çıkacak ama o zaten her  daim feminist fikirleri savunan, gerçek bir frankofon.

Ben ise hala neyin ne olduğuna karar verebilmiş değilim. Bir 10 seneye netleşirim umarım. Bize geri dönersek, 10 yıldır büyüklü küçüklü birçok markaya gönülden hizmet vermenin yanı sıra 2 yıl önce de Magma Istanbul‘a kardeş olsun diye dijital ajansımız Hello Magma‘yı kurduk. Orada da çok iyi bir ekibimiz var ve birçok markaya hizmet veriyoruz. Kısacası işini iyi yapan, severek yapan, sevgi dolu bir ajansız.

Zaaflarınız?

Kırışıklıklarım. Alev ise duygusal oluşumuz diyor. Düşündüm… Yok ben yine kırışıklıklarım diyeceğim.

Altını çizmek istedikleriniz?

Dijital dünyanın hayatımıza girmesinin en büyük etkilerinden biri – reklamcılığın ekseninin kayması haricinde- markaların ve reklamcıların ruhlarını temizleme yoluna girmiş olmaları bence. Dijital dünya hepimizi daha çıplak ve savunmasız kıldığı için herkes kendisine çeki düzen vermek zorunda kaldı. Bu da markaları hem kendilerine hem tüketicilerine daha saygılı hale getirdi. Bu etkinin katlanarak devam etmesini diliyorum.

İlham nasıl oluyor da oluyor?

Çok çalıştığınızda oluyor. Hatta uykusuzken, açken, susuzken daha iyi oluyor. Zor koşulların yaratıcılığı tetikleyen bir yanı olduğuna inanıyorum.

Fikir dediğiniz nedir ki?

İyi bir fikir hayata geçip başarılı olana kadar, çok hassas ve kırılabilir bir noktada duruyor. Ona herkesin – gerek müşterinin, gerek ajansın- gözü gibi bakıyor olması lazım. İyi bir fikir bulunması kolay bir şey değil. İnsanın beyin duvarlarını aşıp kalbine yerleşebiliyor olması lazım. Ve kendinizi bulduğunuz fikrin ‘iyi’ olduğuna ikna etmek için uğraşmıyorsanız, muhtemelen o ‘iyi fikri’ bulmuşsunuz demektir.

Kahramanlarınız?

Yaratıcılık her zaman yapabileceğinin bir adım ilerisini yapmaksa, bunu yapan herkes..

Hangi müşteri gelsin?

Çalışkan, hırslı ve ajansla çalışmayı bilen müşteri geldiğinde hoş oluyor doğrusu.

Hangi müşteri gelmesin?

Hepsi gelsin bence, gelmemezlik etmesin.

Müşterileriniz?

Bürotime, Hürriyet, Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı, Bilfen Okulları, İstanbul Cerrahi Hastanesi,

Sizden sonra kime yer verelim?

Rawcut Istanbul

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com