Markalar yakında kaç para harcamak istediğinizi bilecek!

image-554621-galleryV9-pywl Employees of Starbucks Corp work inside the branch in Antiguo Cuscatlan

Mağazaların beyin dalgalarınızı okuyarak ürünlerini fiyatlandırması uzak değil; ve beyin dalgaları asla yalan söyleyemiyor.

Firmaların ürünleri için biçtikleri fiyatlar oldum olası insan psikolojisi ve rekabet stratejisine dayanıyor. Yine de “tahmin alanı”na çok iş düşüyor. Piyasa araştırmacıları insanların beyinlerini okuyabilseydi, üreticilerin işi daha kolay olurdu, hatta oldu bile. Hoşunuza gitse de, gitmese de yeni “kendini iyi hissetiren” fiyatlandırma sistemi insanların/tüketicilerin beyinlerini tarıyor.

Alman haber sitesi Spiegel Online, herkes bayram tatilindeyken dünyanın ilgisini çeken bir haber yayınladı. Habere göre İsviçreli nörobilimci ve satış danışmanı Kai-Markus Müller, insanların iyi bir hizmet için kaç para harcamak istediklerini beyin dalgalarını ölçerek ortaya çıkarıyordu.

Teorisini ilk kez Starbucks üzerinde deneyen Müller’e göre, pahalı olduğu sanılan kahve markası, pek çok insana göre daha pahalı olabilir bile.

Piyasaya çıktıktan sonra çok geçmeden piyasadan kalkan onca ürünün, fiyatlandırmayla ilgili böyle bir uygulamayla, (raf) ömrü de uzar mı, bizde de çalışır mı, hep birlikte göreceğiz.

 

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com